Siber Saldırılar

LockBit fidye çetesi Lizbon limanının internet sitesini çökertti

LockBit fidye çetesi Lizbon limanının internet sitesini çökerttiFidye yazılım çetesi LockBit, Lizbon limanının internet sitesini çökertti. Saldırı sonrası siteye henüz erişim sağlanamadı.

Portekiz’in 3. büyük limanı ve Avrupa’nın önemli limanlarından biri olan tesisin resmi internet sitesi 25 Aralık’ta düzenlenen siber saldırıdan günler geçmesine karşın çalışmıyor.

 

Siteye girmek isteyen şu mesajla karşılaşıyor:

Liman yönetiminden yapılan açıklamada söz konusu saldırının operasyonel işlemleri aksatmadığı ve kritik alt yapılara zarar vermediği belirtildi. Yetkililer ayrıca olayın Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ve Adli Polis’le paylaşıldığını ifade etti.

Saldırıyı üstlenen LockBit grubu konuya ilişkin sızıntı sitesinden paylaştığı mesajda,, “Portekiz Liman İdaresi ile başarılı bir çalışmanın ardından bizim elimizde. Tüm finansal raporlar, denetimler, bütçeler. Sözleşmeler, kargolar hakkında bilgileri ele geçirdik. Mürettebatla ilgili tüm bilgileri içeren gemi günlükleri, müşterilerin kişisel verileri, tüm bağlantı noktası belgeleri, tüm e-posta yazışmaları, sözleşmeler ve daha fazlasına eriştik. Bizimle iletişime geçilmemesi durumunda verinin tamamı yayımlanacak.” ifadeleri yer aldı.

Enerji sıkıntısı çeken Avrupa’yı korkutan gelişme: Petrol tesisine siber saldırı

LİMANLAR UZUN ZAMANDIR HEDEF TAHTASINDA

Siber tehdit aktörleri verileri paylaşmak için son tarih olarak 18 Ocak 2023’ü gösterdi.

Limanlar uzun süredir siber saldırganların hedefinde. Geçtiğimiz Şubat ayında Avrupa’nın en büyük limanlarından Antwerp limanı siber saldırıya uğramış, olayda limanda bulunan petrol tesisleri hedef alınmıştı.

Daha önce 2017 yılında Rotterdam limanı da siber saldırıya maruz kalmış ve limandaki iki konteyner terminalinin faalyetleri durmuştu. 2020’de ise İran’ın Shahid Rajaee limanı, hackerların saldırısı sonrası operasyonlarının neredeyse tamamen durdurmak zorunda kalmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu