Siber Saldırılar

Almanya’da fidye yazılım saldırısı belediyeleri felç etti!

Almanya'da fidye yazılım saldırısı belediyeleri felç etti!Fidye yazılım saldırısı 70 Alman belediyesinin hizmetlerin aksamına neden oldu.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen bir fidye yazılım saldırısı, Almanya’nın batısındaki birçok şehir ve ilçede yerel yönetim hizmetlerini felç etti.

Almanya’da henüz kimin gerçekleştirdiği bilinmeyen bir fidye yazılımı çetesi tarafından yerel belediye hizmet sağlayıcısı Südwestfalen IT’nin sunucularına siber saldırı düzenlendi.

70’TEN FAZLA BELEDİYENİN ALTYAPISINA ERİŞİM KISITLANDI

Almanya’da büyük bir hizmet sağlayıcısı olan Südwestfalen IT’ye bir fidye yazılım çetesi tarafından düzenlenen fidye yazılımı saldırısı, Almanya’daki yerel yönetim hizmetlerini kısıtladı.

Saldırı sonucu Südwestfalen IT’nin sunucuları şifrelenirken, kötü amaçlı yazılımın yayılmasını önlemek için şirket, başta Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde olmak üzere 70’ten fazla belediyenin altyapısına erişimi kısıtladı.

Şirket, olayın ardından ana sitesine erişilemediği için geçici bir web sitesinde yayınladığı açıklamada, saldırının yerel yönetim hizmetlerini “ciddi şekilde sınırlandırdığını” söyledi.

Bölgedeki neredeyse tüm belediye binaları saldırıdan etkilendi.

Saldırının gerçekleştiği gün, Almanya’nın Siegen kentinin yönetimi, bilişim sistemlerinin çoğunun kapatılması nedeniyle vatandaşlarla olan randevularını iptal etti. Saldırıyla birlikte, idarenin çevrim içi hizmetlerinin çoğu kullanılamaz durumda kaldı.

Wermelskirchen ve Burscheid şehir yönetimlerinin web siteleri de saldırının ertesi günü hizmet veremedi.

Wermelskirchen belediyesi sözcüsü Alman medyasına yaptığı açıklamada, “Kesinti nedeniyle Südwestfalen IT üzerinden çalışan uygulamalara erişimimiz yok.” ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE HİZMETE DÖNÜLDÜ

Saldırıdan etkilenen belediyeler, çevrim içi sistemleri çökmüş olsa da vatandaşlara yüz yüze hizmet sunmaya devam edeceklerini açıkladı.

Alman polisi ve siber güvenlik kurumları ise saldırıyı hakkında soruşturma yürütüldüğünü ve şehir yönetimlerinin hizmetlerini eski hâline getirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Burscheid sözcüsü, “Ancak müşterilerimize spesifik bir şey söyleyemeyiz, bu insanlar üzerinde çok fazla stres yaratıyor.” dedi.

Alman siber güvenlik uzmanlarına göre, yerel yönetimler genellikle ay sonunda mali işlemler gerçekleştirdiğinden, saldırının zamanlaması özellikle hassas. Uzmanlar, maaşlar, sosyal yardım ve bakım fonundan yapılan transferler gibi ödemelerin saldırı nedeniyle engellenebileceğini söyledi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu