Siber Güvenlik

Ulusal güvenlik şirketleri kapsar mı?

Geçtiğimiz aylarda United Airlines, Anthem, Sabre Corp. ve American Airlines gibi büyük şirketlere yapılan siber saldırıların devlet destekli hackerlardan geldiği iddia ediliyor. Bu gibi saldırılar siber sektördeki yeni bir trendi de ortaya koymakta, devletler diğer devletlerin yanı sıra şirketlerin de data güvenliğini tehdit ediyor. Devlet destekli saldırılar genelde şirketin sistemine zarar vermekten çok stratejik üstünlük kazanmak için ticari bilgilerin çalınmasına yönelik, bu durum da saldırının büyüklüğünü tespit etmeyi zorlaştırıyor.

İLGİLİ YAZI>> ŞİRKETLER DE SİBER SİLAHA SARILIRSA

Devletlerin şirketlere saldırması modern dünyada iş yapmanın bedeli olarak yorumlanabilir, firmalar saldırının maliyetini siber güvenlik için harcadıkları paraya göre ölçebilirdi. Fakat Amerikan devletinin özel sektörle bağlantısı olması, şirketlere yapılan bu saldırıların Amerika devletini hedeflemesinin de mümkün olabileceğini gösteriyor. Saldırganlar en zayıf güvenlikli bölgeyi seçerek saldırıp asıl hedeflerine doğru kendilerine yol açıyor olabilirler.

İLGİLİ HABER>> İNGİLTERE VE ABD KASPERSKY’E SALDIRMIŞ

Firmaların herhangi bir saldırıyla karşılaştıklarında durumu bildirmeleri için teşvik edilmesi durumun daha kötüye gidebileceğini gösteriyor. Ancak devlet tarafından yapılan bu teşvik yeterli değil. Şirketler tüketici güvenini yitirmemek ve medyadaki ters tepkiye maruz kalmamak için siber saldırıları kamuya açıklamayı en son seçenek olarak görüyor. Bu sebeple yabancı devletlerin yaptıkları saldırıların kamuya açıklanandan sayıca çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Mayıs 2014’te Amerika Adalet Bakanlığı Çin ordusundan 5 kişinin lider çelik, nükleer santral ve güneş enerjisi firmalarından önemli bilgileri çalmak için siber saldırı yaptığını açıkladı. Bunun öncesinde Amerika başka bir devlete bu gibi bir suçlamada bulunmamıştı.

İLGİLİ HABER >> ÇİNLİ HACKER KORKUSU OBAMA’YA OTEL DEĞİŞTİRTTİ 

Zamanın başsavcısı Eric Holder, bu hassas bilgilerin çalınmasının sert bir karşılığı hakettiğini, küresel piyasada başarının şirketlerin inovasyon ve rekabet kabiliyeti ile ilgili olması gerektiğini, devletlerin bu gibi ticari bilgileri çalmasıya ilişkisi olmaması gerektiğini belirtti.

Amerikanın kara hava ve deniz alanında güçlü ve etkili bir savunması var fakat siber savunma Amerika’nın hala gelişmekte olduğu alanlardan birisi. Amerikalı şirketler, yabancı bir devletten gelen siber saldırılar konusunda Amerika’ya gereken yardımı nasıl sağlayacağı konusunu sorgulamaya devam ediyor.  Firmalar modern tehditlerle başa çıkabilecek hukuki korumaya ihtiyaç duyuyorlar. Gizliliği ve temel hakları dengeleyecek şekilde politikalar oluşturulmaz ve  şirketlere bu saldırıları açıklaması için gerekli teşvik verilmez ise en sonunda milli güvenlik ve stratejik çıkarların tehlikeye düşmesi kaçınılmaz olacak.

İLGİLİ HABER>> SONY SALDIRISI BOMBALI SALDIRI İLE EŞDEĞER

Şirketlerin büyük bir kısmı önemli miktarda para ve zaman harcanarak üretilmiş ürünler ya da servisler sunuyor, bunlar ekonominin ve günlük yaşamın büyük bir parçasını olusturuyor. Gizli bilgilerin siber saldırılar aracılığıyla çalınması devletleri olduğu kadar vatandaşları da etkiliyor. Çalınan bilgilerin şirketler tarafından açıklanması sektördeki diğer şirketleri bu saldırılara karşı korumak açısından önemli. Rakibini olası bir tehdite karşı uyarmak, rakip şirketin bu saldırılara hazırlıklı olmasını sağlamasına karşın güvenlik için servet harcayan firmalar rakiplerine bu gibi tehdit bilgilerini ücretsiz vermeye isteksizler.

Şirketlerin büyük bir kısmı önemli miktarda para ve zaman harcanarak yaratılmış ürünler ya da servisler sunuyor, bunlar ekonominin ve günlük yaşamın bir parçası durumunda. Gizli bilgilerin siber saldırılar aracılığıyla çalınması devletleri olduğu kadar vatandaşları da etkiliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu