ABD

Clinton’u trafik cezasından avlamayı denemişler

Rusya bağlantılı hackerlar tarafından Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Hillary Clinton’un özel e-postasına sisteme virüs bulaştırmayı hedefleyen 5 e-posta atıldığı belirlendi.

3 Ağustos 2011 tarihinde Clinton, New York Eyaleti – Motorlu Araçlar Departmanı’ndan bir dizi zararlı yazılım içeren mail alıyor. E-mail, ekte bulunan trafik cezalarının çıktıısının alınması ve mahkemeye gönderilmesi gerektiğini bildiriyor. Clinton’un bu bu maillere kanarak eklentiye tıklayıp tıklamadığı ise belli değil.

Eylül 2011’de zaralı yazılımı inceleyen güvenlik araştırmacıları, bu tip bir saldırı sonucunda virüs bulaşan bir bilgisayarın bilgilerinin denizaşırı en az üç sunucuya gönderebileceğini söyledi.

İLGİLİ HABER >> CLİNTON’UN VAATLERİ ARASINDA KRİTİK ALTYAPI GÜVENLİĞİ DE VAR

Clinton’un Demokrat başkanlık kampanyasının sözcüsü Nick Merill, bu e-mailin ekinin açıldığına ya da e-maile cevap verildiğine dair hiçbir kanıt olmadığını ve sistemde bir güvenlik ihlali bulunmadığını açıkladı. Bu saldırı girişiminin, Hillary Clinton’un da herkes gibi spam e-mail aldığını gösterdiğini belirtti.

İLGİLİ HABER >> CIA BAŞKANI LİSELİ HACKER KURBANI

Tüm internet kullanıcıları her gün spam veya virüs içeren e-mail alıyor. Fakat bu hackerların Clinton’un adresini ele geçirmiş olması, virüsü New York eyaletinden gelmiş trafik cezası gibi göstererek maile eklemesi durumun ciddiyetini gösteriyor. Çarşamba günü yayınlanan e-mailler öncesinde yetkililer tarafından sıkı bir sansüre maruz kaldı. Dışişleri Bakanı e-maillerinin gizli bilgi içermediğini savünsa da, istihbarat görevlileri maillerde “çok gizli” klasmanında bilgilerin bulunduğunu açıkladı. Clinton saldırı girişimine rağmen sunucunun güvenli olduğu konusunda ısrarcı.

İLGİLİ HABER >> BU KEZ OBAMA’NIN MAİLLERİNİ HACKLEDİLER

Clinton’un görev süresi boyunca, Dışişleri Bakanlığı ve diğer Amerika devlet ajansları bir dizi siber saldırılara maruz kaldı. Resmi makamlar bu saldırıların bir kısmının Çin ve Rusya’dan geldiğini tespit etti.  İdari Şef Anne-Marie Slaughter, kimsenin devlet tarafından verilen eski laptopları iş için kullanmadığını yüksek makamdaki görevlilerin bile işlerini hızlı ve verimli şekilde halletmek için özel e-mail adreslerini kullandığını söyledi. Aynı zamanda siber güvenlik için daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini ve meclis üyelerine siber güvenlik gerekliliğini kanıtlamak için böyle bir durumun kullanılabileceğini ekledi. Dışişleri Bakanlığının yayınladığı siber saldırı girişimlerini içeren 6.300 sayfa, Osama bin Laden’in öldürülmesi dahil Arap Baharını da kapsayan bir  dönemi içeriyor.

İLGİLİ HABER >> CLİNTON’UN TÜM YAZIŞMALARI AÇIKLANACAK

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Çarşamba günkü yayımlamanın bir parçası olarak, yetkililerin 215 e-mail’in sınıflandırma seviyesini arttırdığını açıkladı. Bunların neredeyse tamamı “gizli”, yani en düşük sınıflandırma seviyesine aitti. Üç e-mail “sır” olarak sınıflandırıldı, bunun da yanlış kişilerin eline geçer ise ulusal güvenliğe ciddi zarar verebilecek bilgiyi tanımlamak için kullanılan orta seviye bir sınıflandırma olduğunu belirtti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu