Siber Güvenlik

Türk Emniyeti, binden fazla hacker alacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, adli bilişim ve siber suçlarla mücadelede görevlendirilecek 1187 teknik personel için taşeron ihalesine çıktı.

Nisan ayından bu yana kısım kısım yapılan ve büyük bölümü sonuçlandırılan ihalelerde, 2020 yılı sonuna kadar ‘siber suçlar ve adli bilişim analizlerinde’ çalıştırılacak personel için firmalarla hizmet alımı sözleşmesi imzalandı. Taşeron çalışanlar, ilgili düzenleme Meclis’te kabul edilirse kadroya alınabilecek.

İlgili haber>> Türkiye’de Bilişim Bakanlığı kurulmalı

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre siber orduyla ilgili ilk ihale, nisan ayında yapıldı. 19 Nisan’daki ihalenin ismi, ‘Adli bilişim incelemeleri ve siber suç analizlerinde geçici olarak çalıştırılacak 500 teknik personel temini’ oldu. 29 bölüm halinde yapılacağı duyurulan ihalenin sadece iki bölümü sonuçlandı. Pazarlık usulüyle yapılan ve bu nedenle ilana çıkılmayan ihalede, hizmet satın alınacak personelin çalışma süresi de 3.5 yıl olarak belirlendi. Mayıs ayında sonuçlanan ihalenin bir bölümü için ise 19 milyon 198 bin 296 TL’lik, diğer bölümü için de 11 milyon 703 bin 353 TL’lik sözleşme imzalandı.

İhaleyi iki ayrı firma kazanmıştı

Emniyet Genel Müdürlüğü, haziran ayında da bir ihale açtı. Yine aynı yöntemle yapılan ihale 23 ayrı bölüme ayrıldı. Taşeron personelin çalışma süresi 1 Ağustos 2017-31 Aralık 2020 olarak belirlendi. İhalenin tüm bölümlerini iki ayrı firma kazandı. Bu tekliflerin toplamı 138 milyon 403 bin 659 lira oldu. Kamu ihale platformuna da ihalenin 14 bölümü için sözleşme imzalandığı bilgisi yüklendi. Sözleşmelerin toplamı ise 55 milyon 101 bin lira olarak görünüyor.

İlgili haber>> Ulusal siber güvenlik tatbikatı: Uzun bir yola açılan dönüm noktası

Son ihale kasım ayında yapıldı

Ağustosta, aynı kapsamda 193 teknik personel alımı ihalesine daha çıkıldı. Yine 2020 sonuna kadar personel çalıştırılması işini içeren ve 7 bölüme ayrılan ihalede, tüm bölümlerle ilgili sözleşme de imzalandı. Sözleşmelerin toplam bedeli 74 milyon 860 bin TL oldu. Emniyet’in son ihalesi de kasımda sonuçlandı. Bu kez adli bilişim incelemeleri ve siber suç analizlerinde çalıştırılacak 70 teknik personel için ihale yapıldı. İhaleyi iki firma kazandı. 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak ihalenin toplam sözleşme bedeli de 22 milyon 667 bin lira oldu.

Kaynak: CNN TÜRK

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Haberin kaynağı nedir.Yazılabilir mi.
    Birde acaba bu işe alınan arkadaşlar neler yapıcak sadece veri analizi vs mi sızma testi tarafında işleri yok sanırım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: