İsrail siber güvenliğinin tepe yöneticisi görevden ayrıldı

İsrail Ulusal Siber Dairesi (National Cyber Bureau) Başkanı Eviatar Matania yılsonunda görevinden ayrılacak. Matania bu göreve 2011 yılında İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu tarafından getirilmişti. Yerine kimin geçeceği hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Başbakanlık sözcüsü, Ulusal Siber Dairesi’nin, başbakanlığa bağlı faaliyet gösteren bir kuruluş olan Ulusal Siber Güvenlik Birimi (National Cyber Security Authority) ile birleştirileceğini ifade etti.

2011 yılında kurulan İsrail Ulusal Siber Dairesi, ülkenin çeşitli idari ve savunmaya dayalı siber güvenlik kuruluşları arasında koordinasyon görevini yürütüyor. Daire ayrıca İsaril’in ulusal altyapısını siber saldırılardan korumak için çalışmalar yapıyor. Bunların yanı sıra dairenin başbakan ve hükümete siber güvenlik alanındaki kanunlar ve düzenlemeler konusunda danışmanlık yapıyor.

İlgili haber>> İsrail siber gücünün arkasındaki hayalet beyin: Eviatar Matania

İsrail’de bugün siber güvenlik konusunda uzmanlaşmış çok sayıda ulusal ve hükümete bağlı kuruluş var. İsrail ordusu, İsrail polisi ve İsrail iç güvenlik ajansına ait de siber güvenlik departmanları mevcut.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.