Siber Güvenlik

Tüm dünyayı sarsan Love Bug virüsünün arkasındaki hackerdan 20 yıl sonra gelen itiraf: Pişmanım

2000 yılında tarihin en büyük bilgisayar virüs saldırılarından bir tanesinin başrolünde yer alan Love Bug‘un arkasındaki hacker suçunu kabul ederek zararlı yazılımın verdiği zarardan dolayı pişman olduğunu söyledi.

Filipinler’de yaşayan 44 yaşındaki bilgisayar korsanı Filipino Onel de Guzman, geliştirdiği zararlı yazılım ile bulşatığı bilgisayardan internet parolasını çalıp internete ücretsiz erişim sağlıyordu. Guzman Love Bug’ın küresel bir yayılım kazanmasını amaçlamadığını söyledi.

Dünya, 2000 yılında, henüz akıllı telefon ve sosyal medya terimleri dahi ortada yokken tarihin en büyük virüs saldırılarından bir tanesi olan “Love Bug” ile karşı karşıya kaldı. Bu virüs, LOVE-LETTER-FOR-YOU konulu e-posta açıldığı an itibarıyla bilgisayar dosyalarına erişebiliyor, verileri inceleyip parola gibi hassas içerikleri çalabiliyor ve tüketicilerin Outlook hesaplarına ekli olan herkese bu e-postadan sayısız kez gönderebiliyordu. Yetkililerin o dönemlerde yaptığı açıklamalarda, Love Bug’un sadece 24 saat içerisinde 45 milyon kişiyi etkilediği belirtilmişti.

Love Bug virüsü, neredeyse tüm dünyaya yayılmıştı. İngiltere, parlamento sistemini koruyabilmek için e-posta ağını kapatmış, pek çok şirket ise alt yapılarının bir kısmını kesmek zorunda kalmıştı. Üstelik bu virüs, Pentagon’u bile etkileyerek neredeyse tüm insanların bu olayla ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlamıştı.

Guzman, 20 yıl önce yaşanan olayla ilgili duygularını Crime Dot Com adlı bir kitabın yazılma sürecinde verdiği röportajla dünyaya anlattı.

Ruhumuza Seslenen Tuzak: SENİSEVİYORUM Virüsü

20 yıl sonra gelen pişmanlık itirafı

Love Bug, Filipinli bir bilgisayar korsanı olan Onel de Guzman tarafından hazırlanmıştı. Guzman, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda o dönemlerdeki amacının sadece internete bağlanabilmek için bazı şifreler çalmak olduğunu söyleyerek, yazdığı virüsün hiçbir zaman bu kadar büyük sorunlara yol açacağını düşünmediğini ifade etti.

Guzman, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda yazdığı virüsün neden olduğu küresel olaydan ilk etapta haberdar bile olmadığını ifade ediyor. Öyle ki Guzman, söz konusu virüsü Singapur’da bir kişiye göndermiş ve ardından da arkadaşları ile takılmaya gitmiş. Yeniden evine döndüğünde yaşananları annesinden öğrenen Guzman, kısa bir süre içerisinde de polisler tarafından yakalanmış.

Guzman, Love Bug virüsünün üzerinden 20 yıl geçtikten sonra virüsten kendisinin sorumlu olduğunu resmen itiraf etti. Her ne kadar birkaç yıl hapis yatsa da daha önce suçlamaları kabul etmeyen Guzman, virüsü kodladığı için de pişman olduğunu da sözlerine ekledi.

 Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu