Siber Güvenlik

Tıbbi cihazların güvenliği DHS’nin gündeminde

ABD Anayurt Güvenliği Bakanlığından (DHS) üst düzey bir yetkilinin Reuters’a verdiği demece göre Bakanlık tıbbi cihazlar ve hastane ekipmanlarının hackerlar tarafından kötü amaçlı kullanıldığı gerekçesiyle siber güvenlik açığı olduğundan şüphelenilen 30’a yakın vakayı inceleme altına aldı.
Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Acil Müdahale Ekibi (ICS-CERT)  tarafından incelenen ürünler arasında bir infüzyon pompası (Hospira Inc) ve kalp implant cihazları (Medtronic Inc ve St Jude Medical Inc) bulunuyor.

Kimi uzmanlar şu ana kadar hackerların tıbbi cihazları kullanarak hastalara saldırdıklarının görülmediğini bu yüzden durumun bu kadar abartılmaması gerektiğini düşünse de, kötü niyetli aktörlerin cihazları uzaktan kontrol ederek problemler çıkaracağı konusunda Bakanlık tedbiri elden bırakmıyor. Kaynaklara göre hastaya uzaktan kontrol edilen infüzyon pompası ile aşırı dozda ilaç ya da bir implant cihazı ölümcül bir elektrik verilebilir.

Bakanlık yetkililerinin Reuters’e verdiği bilgiye göre, Bakanlık üretici firmalarla işbirliği geliştirerek cihazların kodları üzerinde çalışma yürütecek. Saptanan güvenlik açıklıklarının giderilmesi için destek sağlanacak.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu