Sektörel

Siber güvenlik konferanslarının yeni PR araçları: Çocuklar

Geçtiğimiz ay Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde düzenlenen siber güvenlik konferansını dinlemek için gelenler aralarında Dışişleri Bakanı V. K. Singh’in de bulunduğu katılımcıların siber güvenliğin stratejik ve uluslararası boyutlarını ciddi şekilde ele alınacağını bekliyordu.

Fakat beklenmeyen birşey oldu. Sürprizlere alışkın olanlar bile şaşırtacak şekilde Reuben Paul adlı Hint asıllı Amerika vatandaşı 8 yaşındaki bir çocuk mikrofona yetişmesi için altına konan sandalyenin üstüne çıkarak, yeni nesillere siber güvenlik yetenekleri kazandırmanın öneminden bahsetti.

Programcı olan babası tarafından eğitilen Reuben, bir buçuk yıldan fazla bir süredir programcılıkla uğraştığını belirtiyor. Babasının ortak olduğu Prudent Games adlı bir şirketin de ceo’su olmaya hazırlanıyor. Şirket çocuklara yönelik geliştirdiği oyunlarda eğlence ile öğrenmeyi birleştirmeyi amaçlıyor. Geliştirilen bir uygulamada ise çocuklara güvenli şifreyi kırmanın yolları öğretiliyor.

Reuben’in babası Mano Paul oğlunun siber güvenlik ile ilgili dördüncü konferansı olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz eylül ayında Çin’de gerçekleşen ‘Çin İnternet Güvenliği Konferasında’ da benzer bir ‘gösteri’ yaşandı. 12 yaşındaki Wang Zhenyang bir konuşma yaparak hackerlar macerasını anlattı. Lise 1. Sınıfta okuyan Wang bu zamana kadar 100’ün üzerinde güvenlik açığını kapattığını öne sürdü. Wang ilk olarak ödevini yapmadığı için okulun çevrimiçi sistemini devre dışı bıraktığını iddia ediyor.

çinli çocuk

 

Konferansları çocuk yaştaki katılımcılar ile gündeme getirme çabasına birkaç hafta önce Türkiye’de düzenlenen bir siber güvenlik etkinliğinde de başvuruldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Siber Güvenlik Derneği tarafından düzenlenen “Siber Güvenlik ve Savunma” Konferansına katılan 13 yaşında Emir Gül medyada konferans ile ilgili çıkan tek haber oldu.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu