Siber Güvenlik

Şifreli verileri paylaşmayan telefon üreticilerine ceza geliyor

Fransız milletvekilleri, devletin taleplerine karşı gelerek, terör soruşturmalarında şifreli verileri paylaşmayarak devletle iş birliği yapmayı reddeden akıllı telefon üreticilerini cezalandırmayı oyladı. Parlamentoda ilk kez gündeme gelen cezai yasa tasarısına göre, geçtiğimiz Kasım ayında  Paris’te gerçekleşen cihat saldırılarından beri Fransa’da süregelen olağanüstü hal birkaç ay içerisinde sona erecek.

İLGİLİ HABER >> İNGİLİZ DEVLETİ TELEFONLARI HACKLEME İÇİN YASA PEŞİNDE

Devlet, büyük telefon şirketleriyle boy ölçüşmek istemezken; sağcı muhalefetin öne sürdüğü tartışmalı yasa değişikliği, soruşturma için şifrelenmiş verileri paylaşmayı reddeden özel şirketlerin beş yıla kadar hapis cezasına ve 350.000 Euro değerinde para cezasına çarptırılmasını öngörüyor. Telekom şirketleri için daha az cezalar düşünülse de, onlar da iki yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

ABD’de şifreleme konusunda Apple’ın devletle olan yasal savaşına çok sayıda teknoloji şirketinin destek vermesinin ardından Fransa’da gündeme gelen bu hareket, aslında özel bir şirketin bir iPhone’un kilidinin kırılması için devlete yardım etmesiyle ortaya çıkabilecek tehlikeli bir emsalin ikazı niteliğindedir. Apple, bir telefonu kırmanın tek yolunun, hackerların ve diğer devletlerin de verilere erişmek için kullanabileceği zayıf bir işletim sisteminden geçtiğini söylüyor. Sadece kullanıcının erişimine sunulan veriyi devletin erişebileceği şekilde paylaşıma sunmaları durumunda ise, Apple veya diğer şirketler, suçluların kanun hükümlerine zarar vermek ve kamu güvenliğini tehlikeye atmak için yararlanacağı emniyetsiz alanlar oluşturmuş olacak.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu