Siber Güvenlik

Siber güvenlik harcamalarının çoğu boşa mı gidiyor?

Siber güvenlik harcamalarının çoğu boşa mı gidiyor?Şirketlerin siber güvenliğe yönelik yaptıkları harcamaların çoğunun boşa gittiği kanaatinde olduğu ortaya çıktı.

Son yapılan bir ankete göre firmaların yüzde 73,48’i çok sayıda siber güvenlik aracına sahip olmalarına karşın önemli siber tehditleri gideremedikleri ve siber güvenlik konusundaki harcamaları anlamsız buldukları konusunda görüş belirtti. 

2022 RSA Konferansına gelen 180 katılımcı arasında gerçekleştirilen ankette, siber güvenlik operasyonları ve verimliliklerini tehdit eden en önemli unsurlara ilişkin sorular yer aldı.

2021 yılında ek BT harcamaları tavan yaptı

Ankete göre katılımcıların yüzde 25’i  mevcut siber tehditler arasında en tehlikeli olanların şirketlerin içinden kaynaklandığını düşünüyor. Son araştırmalara göre firmalardaki siber güvenlik hakkındaki iç tehditler son iki yılda yüzde 47 oranında arttı.

Katılımcıların yüzde 70’i ise siber güvenliğe ilişkin en büyük tehditlerin fidye yazılımı saldırıları gibi dış kaynaklı olduğu kanısında.

BAZI FİRMALAR SİBER TEHDİTLERİN KAYNAĞINI HİÇ BULAMIYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 33’ü ise siber tehditleri saatler içinde belirlediklerini, yüzde 27,07’si söz konusu tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit edebildiklerini öne sürdü.

Ancak katılımcılarını yüzde 33’15 ise siber tehditleri tespit etmenin günler hatta haftaları bulabildiğini belirtirken yüzde 6’sı ise hiç belirleyemediklerini ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 33,15’i de tehditleri gidermek için yüz binlerce dolar harcarken, yüzde 15, 47’si de milyonlarca dolar masraf yaptı. Katılımcıların yüzde 42’ye yakını ise harcanan siber güvenlik bütçelerinin çoğunun beklenen sonuçları vermediğini ve boşa gittiğini düşünüyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu