RusyaSiber Güvenlik

Rusya siber stratejisini internetten tartışacak

Rus internet

Devletler, karşılaştıkları siber tehditlerin nasıl üstesinden geleceğinin belirlendiği siber güvenlik stratejelerini oluşturmada farklı yöntemler deniyor. ABD ve Batı Avrupa’da özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek hassasiyetlerini ve beklentilerini hükümete iletme fırsatı bulurken, bu tarzı belirlemeyen Çin gibi ülkeler tepeden inmeci yöntemlerle siber stratejilerini çiziyorlar.

Kısıtlayıcı internet politikaları ile gündeme sık sık gelen Rusya ise sürpriz bir şekilde siber stratejisini internet üzerinden açık olarak tartışacağını ilan etti. Rus hükümeti yeni geliştirdiği siber stratejisi ile ilgili kamuoyu fikrini öğrenmek için internette bir tartışma başlatacak. Siber stratejiyi devlet kurumlarının tekelinden çıkartarak halka mal etmeye dönük bu yaklaşım en kapsamlı siber strateji oluşturma metodu olarak görülüyor. Bir ay sürecek projenin ardından yeni öneriler değerlendirilerek stratejiye eklenecek. Tartışmanın odağında siber strateji olsa da, bilgi teknolojileri ile ilgili yasa değişiklilikleri de ele alınacak konu başlıkları arasında yer alıyor. Projenin başlangıcından bu yana en fazla önerinin okullarda ‘siber eğitim’ verilmesi için geldiği belirtiliyor. Vatandaşların siber konularda bilgi alması için danışma merkezleri kurulması da halktan gelen öneriler arasında yer alıyor

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu