ABDSiber Güvenlik

F-35 projesinde yeni hedef ‘sinyalle hackleme’

ABD ordusunun geleceğin projesi olarak tasarladığı F-35 uçaklarında sinyal üzerinden düşman sistemlerine sızılması üzerinde çalışmalar yapıldığı öğrenildi.

Savunma sanayi haberlerinin yayınlandığı bir Amerikan internet sitesinde yer alan haberde F-35’lerin düşman kuvvetlerine ait radarlara sinyaller üzerinden sızarak karşı tarafın sistemlerini hacklemesi de hedefleniyor.

Özel sektör genel olarak kötü niyetli insanların siber alanda zararlı faaliyetler yapmasının önüne geçme konusunda alınacak önlemler üzerinde duruyor. Fakat güvenlik ile ilgili kurumlar için önleyici hamlelerden ziyade mevcut sistemlerin korunmasına önem verilmesi gerekiyor. Örneğin hava ve deniz kuvvetlerinin sinyal sistemlerinin hepsi ağlara bağlı olan bilgisayarlar ile çalışıyor. Düşmanın bilgisayarla yönetilen sinyal sisteminden diğer sistemlere yönelik virüs gönderilmesi ihtimali ortaya çıkıyor. Bu durumda sistemin internete bağlı olması gerekmiyor. Bu durumdan hareketle ABD’de geliştirilen F-35 tipi uçakların sadece füze ve bomba atması değil aynı zamanda radar sistemlerinden bilgisayar ağlarına ulaşabilecek virüs gönderme yeteneğinin de kazandırılması için çalışmalar yapılıyor.

ABD Hava Kuvvetleri siber gücünü arttırmak için gelecek yıl personel sayısını yüzde 15 üzerinde arttırmayı planlıyor. İstihdamın yüzde 20’si sadece özel sektör üzerinden karşılanacak. Hedefe ulaşılması için yeni çalışanın alınmasının yanı sıra mevcut personelin eğitilmesi de planlanıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu