Siber Güvenlik

RUS HACKERLAR ‘UYDUDAN’ CASUSULUK YAPMIŞ

Rus bilgisayar korsanlarının oluşturduğu bir hacker grubunun siber espiyonaj operasyonları için ticari amaçlı kullanılan uyduları hackledikleri ortaya çıktı. Kaspersky’nin açıkladığı bilgilere göre, Turla APT adlı grup Avrupa ve ABD’de internet erişimini uydudan alan diplomatik temsilcilikler, askeri kurumlar ve hükümet organlarının sistemlerine sızarak buralardan gizli bilgileri çaldı. Bunun yanı sıra hackerlar, gerçekleştirdikleri diğer siber operasyonların takip edilmemesi için, uyduları kumanda ve kontrol sunucusu olarak kullandı.

Yaklaşık on yıldır güvenlik güçleri tarafından bulunmaya çalışan Turla APT üyelerinin bu yolla kolluk güçlerinden saklanmayı başardığı ifade ediliyor. Korsanların internet bağlantısının kriptolanmamış olmasından faydalandığı belirtildi. Rus hackerlar ile ilgili güvenlik raporu yayınlamamakla eleştirilen Kaspersky, Turla APT ile ilgili kamuyla paylaştığı bu raporla eleştirilere cevap vermiş oldu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu