Siber Güvenlik

Radyo istasyonları, kolay şifre kurbanı oldu

Hackerlar günümüzde sadece endüstriyel altyapıları ya da devletleri hedeflemiyor. Kablosuz internetinize koyduğunuz şifreyi bile iyice düşünmeniz, tahmin edilemeyecek ve güçlü bir algoritma kullanmanız gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta Amerika’daki bazı radyo istasyonlarının yayın sinyalleri hacklendi. Pop müzik yayını yapan radyolara saldırı yapan kişi, 1.5 saat boyunca müstehcen bir kayıt çaldı.

İLGİLİ HABER >> AMERİKA BU HACKERLARIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Teksas merkezli yerel müzik kanalı 90 dakikalık kayıt radyoda çalınmaya başlayınca sosyal medya hesaplarından verici sinyallerin hacklendiğini duyurdu. İnternetle bağlantılı stüdyo vericisi linkinin engellenmesi sebebiyle uzaktan müdahale ile çözülemeyen problem mühendislerin uzak verici bölgesine giderek kontrolü tekrar ele almak için manuel olarak reset atmasını gerektirdi. Kaynaklara göre toplamda dört radyo istasyonu bu hacklemeden etkilendi.

Olay üzerine yapılan araştırmada radyo sinyallerinin ele geçirilmeden önce güvenli olmayan Barix üzerinden yayın yapan cihazları bulmak için Shodan arama motorunu kullanıldığı tespit edildi. Benzer hizmetleri birleştiren, internete bağlı tüm sonuçların listesini çıkaran bir arama motoru olan Shodan, daha önce de internete bağlı bebek kameralarını bulmak için kullanılmıştı.

İLGİLİ HABER >> BİRİ SİZİ GÖZETLİYOR OLABİLİR!

Bölgedeki Yayıncılar Birliği bu hacklemeyi gerçekleştiren kişinin bir süredir bu işi planladığını, sistem şifrelerini topladığını tespit ettiklerini belirtti. Aynı zamanda bütün Barix kullanıcıları için şifrelerini güçlendirmeye yönelik bir açıklama yayınlayan birlik, Barix sisteminin 24 karaktere kadar şifre oluşturabilmeyi desteklediğini söyledi. Olayın ardından hacklemeye konu olan iki radyo istasyonunun Barix şifrelerinin sadece 6 karakterli olduğu ortaya çıktı.

Barix firması internet sitesinde yaptığı bir açıklamada, cihazlarının doğru şekilde kurulum yapıldığı ve güçlü bir şifre ile korunduğu takdirde son derece güvenli olduğunu belirtti. Firma, internet üzerinden yayın yapan cihazlar için kolay şifreler seçilir ya da şifreler düzenli olarak değiştirilmez ise bu tip saldırıların gerçekleşebileceğini de ekledi.

Barix, bu olayın ardından tüm kullanıcılarına hemen şifrelerini değiştirip 24 karakterlik bir şifre oluşturmalarını ve ağ güvenliklerini gözden geçirmelerini öneriyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu