Siber Güvenlik

FBI devlet bilgisayar sisteminin hacklendiğini “sessiz sedasız” açıkladı

Amerika Federal Araştırma Bürosu FBI, bir grup sanal korsanın ülkenin bilgisayar sistemlerine girdiğini ve hassas bilgilerini çaldığını açıkladı. FBI bu ilanı geçtiğimiz şubat ayında yaptı ancak açıklama yeni fark edildi.

Açıklama, saldırının içeriği ve hangi hükümet birimlerinin etkilendiğine yönelik çok az bilgi içeriyor. Söz konusu açıklamada, “Büromuz, bir grup sanal korsanın değişik hükümet kurumlarının ve özel işletmelerin bilgisayarlarına girerek bilgi çaldığı bilgisini doğruladı” denildi.

İLGİLİ HABER >> FBI ‘OTÇU’ HACKERLARA MUHTAÇ MI KALDI?

Threatpost adlı internet sitesine konuşan Zscaler adlı güvenlik firmasından uzman Deepen Desai, “Bu sıra dışı bir uyarı. Aslında iyi de oldu. Bu sayede güvenlik firmaları, müşterilerine daha fazla yardım edebilir ve FBI’in araştırmasına yardım da edebilir” dedi.

Hükümet yetkilileri, ilk saldırının 2011 yılında olduğunu ancak bu saldırıların arkasında kimler olduğunu bilmediklerini söyledi. FBI, şubat ayındaki açıklamasında bazı alan adları listeleyerek, “Bu adresler, kötü niyetli yazılımlara ev sahipliği yaptığı biliniyor” dedi.

İLGİLİ HABER >> SİLİKON VADİSİ BARIŞ İMZALAYACAK MI?

Federal büro, konu hakkında daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

Amerikalı uzman Deepen, “Gelişmiş Sabit Tehdit 6 (APT6)” adlı grubun 2008’den bu yana faal olduğunu ve Çin-ABD ilişkileri üzerine uzman kişileri hedef aldığını ayrıca Pentagon ile coğrafi veri gruplarına saldırdığını kaydetti. Deepen, APT6 adlı grubun oltalama saldırılarını yaptığını ve kötü niyetli yazılımlar içeren internet sitelerine yönlendirdiklerini söyledi.

Bazı uzmanlar da APT6 adlı grubun saldırılarına sadece ABD Federal Hükümeti’nin maruz kalmadığını iddia ederek saldırının daha geniş bir ağı etkilediğini savundu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu