Siber Güvenlik

Oyun dünyası askerî sırların sızdırıldığı bir mecraya dönüştü

Oyun dünyası askerî sırların sızdırıldığı bir mecraya dönüştüOyun dünyası ve etrafında şekillenen platformlar askeri sırların yayıldığı bir mecra haline geldi.

Son dönemde gizli ABD askeri belgelerinin internete sızdırılması, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili Batı istihbaratının tarihindeki en büyük başarısızlıklardan biri olarak görülüyor. 

Olayın asıl şaşırtıcı yanıysa belgelerin nasıl yayıldığı ve sızdıranın motivasyonu olarak görülüyor. Belgeler, yabancı bir istihbarat örgütüne ya da sempatizan medya kuruluşuna verilmek yerine, mizah, video oyunları ve  çevrim içi bir oyun sohbet sunucusunda paylaşıldı. 

DISCORD ÜZERİNDEN ASKERÎ BELGELERİ SIZDIRDI

21 yaşındaki Jack Teixeira, Massachusetts Hava Ulusal Muhafızları istihbarat kanadında çalışan bir hava kuvvetleri üyesi. 

Casusluk kanununu ihlal etmekle suçlanan Teixeira, gizli askerî bilgileri, askerî temalı video oyunları ve diğer ortak ilgi alanlarıyla ilgili olan Thug Shaker Central adlı bir Discord sunucusuna yükledi. Sızdırılan belgeler Discord üzerinden çeşitli topluluklara ulaştı. Ukrayna’daki savaşla ilgili çevrim içi tartışmalarda kullanılan belgeler buradan başka internet forumlarına da ulaştı.

Yapılan araştırmalar sonucu sızıntının sebebinin, geleneksel casusluk ya da siber aktivizmle değil, internette ün kazanma arzusuyla ilgili olduğu ortaya çıktı.

Ukraynalı hackerlar Rusya’ya saldıran oyun tasarladı

Teixeira’nın eylemleri, gizli devlet işlerinin sanal dünyada yayılma eğilimi hakkında önemli bilgiler sunuyor. Bu, birçok insan için sanal dünyanın fiziksel dünyayı dostluk, dayanışma ve sosyal prestij kaynağı olarak değiştirdiği bir geleceğin işaretçisi olarak görülüyor.

Son 15 yılda meydana gelen birçok önemli istihbarat sızıntısı, sanal dünyada prestij kazanma arzusuyla motive olan 21. yüzyıl dijital kültürünün bir ürünü olarak göze çarpıyor. 

Örneğin 2021’den itibaren, silah sistemleri tasarımı ve performansı hakkındaki gizli bilgiler, savaş oyunlarıyla ilgili forumlarda paylaşıldı. Oyuncular, gerçekçilik seviyesini artırmak amacıyla sınıflandırılmış zırh planları ve savaş uçaklarına ait kısıtlı kılavuzları paylaştı. Bu durum, oyun dünyasının istihbarat sızıntıları üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.

ŞÖHRET VE İTİBAR İÇİN SIZDIRIYORLAR

Teixeira gibi gizli belgelere erişimi olan kişilerin devlet sırlarını sızdırmasındaki ana motivasyon, çevrim içi ortamda ün ve saygınlık kazanma arzusu olarak görülüyor. 

ABD güvenlik sistemi içinde çalışan on binlerce teknik yeteneğe sahip genç insan, işleri ve görevleri nedeniyle sosyal olarak izole olabiliyor, sürekli hareket hâlinde olabiliyor, yurt dışında görevlendirilebiliyor veya garip saatlerde çalışabiliyor. İşlerini, arkadaşları ve aileleriyle paylaşmaları yasak olan bu kişiler, iş kültürüne ayak uydurmakta zorluk çekebiliyor.

Söz konusu gençler, diğer birçok insan gibi, video oyunları oynayarak veya internette benzer ilgi alanları ve fikirlere sahip kişilerle sohbet ederek gerçek bağlantılar bulabiliyor. İstihbarat sızıntıları üzerindeki bu yeni etken, sosyal bağlar ve çevrim içi dünya ile ilgili. İnternet kültürü, özellikle çevrim içi ün ve saygınlık kazanma arzusu, istihbarat sızıntılarında önemli bir faktör hâline geliyor. 

Gelecekte, siber güvenlik ve casuslukla mücadelede bu tür sızıntıları önlemek için, istihbarat ve güvenlik kurumlarının, çalışanlarının sosyal ihtiyaçlarına daha fazla önem vermesi ve çevrim içi ortamlarda yaşanan bağlantıları göz önünde bulundurması gerekebilir. Bu sayede, devlet sırlarının internet forumları ve oyun dünyasında yayılmasının önüne geçilebilir.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu