Dijital Güvenlik

Uzaktan çalışanlar için 9 vazgeçilmez siber güvenlik aracı

Uzaktan çalışanlar için 9 vazgeçilmez siber güvenlik aracıUzaktan çalışanların güvenliğini artırmak giderek önemli bir rol oynuyor. Güvenlik önlemleri, çalışanların kişisel bilgilerini ve şirket verilerini korumaya yardımcı olarak, daha güvenli ve verimli bir çalışma ortamı sağlıyor.

Aynı zamanda bu önlemler çalışanların uzaktan çalışma sürecinde karşılaşabilecekleri güvenlik tehditlerini bertaraf edebilmesine ve şirket kaynaklarını etkili bir şekilde korumasına olanak tanıyor. İşte, uzaktan çalışanlar için 9 güvenlik önlemi.

DİJİTAL CÜZDANLAR

Geleneksel olarak güvenlik araçları olarak düşünülmemesine rağmen dijital cüzdanlar birkaç nedenden dolayı güvenlik açısından faydalı olabiliyor. 

Birincisi, bir bireyin fiziksel cüzdanını kullanma sıklığı ne kadar azalırsa, kartların unutulma veya başka bir kartın (ör. ehliyet veya kurumsal kimlik) düşüp kimlik bilgilerinin ele geçirilmesi riski o kadar düşüyor. 

İkincisi, dijital cüzdanlar çevrim içi alışverişlerde kredi kartı yerine kullanılabiliyor veya hesap oluşturmadan profil oluşturmanın bir yolu olarak kullanılabiliyor. Bazıları, fiziksel kredi kartlarını ve ilişkili numaralarını güvende tutmak için tamamen güvenmediğiniz web sitelerinde kullanılabilen sanal kart numaraları oluşturmayı dahi sağlıyor. Böylelikle bireylerin dijital ayak izleri en aza indirgeniyor ve bu ayak izini yüksek güvenlik seviyesine sahip hizmetlerle sınırlandırıyor. 

KREDİ/DİJİTAL KİMLİK İZLEME

Dijital kimlik izleme kredi geçmişinizi, potansiyel olarak suçlular tarafından oluşturulan yeni kredi kartları veya krediler gibi şeyleri takip ediyor. Kredi izleme hem kişisel hem de kurumsal güvenlik açısından kritik öneme sahip olan, tehlikeye giren kimlik için erken uyarı sistemi sağlıyor. 

Tehlikeye giren bir kimlik, kötü niyetli kullanıcıların bir çalışan hakkında yeterli bilgiye sahip olmasına ve bu bilgilerle kullanıcı e-posta hesaplarını veya cep telefonlarını daha da tehlikeye atarak kurumsal hesaplar gibi daha kritik kaynaklara erişmesine yol açabiliyor.

Güvendiğiniz VPN’lere kar yağdı: Siber suçluların kol gezdiği 3 VPN hizmeti kapatıldı

Dijital kimlik ise özel türdeki bilgileri (Sosyal Güvenlik numaraları, banka hesap ve yönlendirme numaraları veya kredi kartı numaraları) ve biraz daha kamusal olan bilgileri (e-posta adresleri ve telefon numaraları) izlemeye odaklanıyor. İzleme hizmetleri, dark web forumlarını ve sitelerini izleyerek veri sızıntılarını tespit ediyor ve bu hassas verilerin kötü amaçlı kullanımını önlemek için önlemler alıyor. 

Bu önlemin amacı, herhangi bir hesap bilgisinin (finansal ayrıntılar veya kullanıcı adı ve parola) tehlikeye girip çevrim içi olarak sızdırılırsa, sizin bilgilendirilmeniz ve şifre değiştirme veya kredi kartını değiştirme gibi düzeltme adımları atma fırsatı bulmanız.

PAROLA YÖNETİCİLERİ 

Parolalar uzun süredir kurumsal dünyanın anahtarıdır ve şirketler parola temelli kimlik doğrulamanın risklerini ortadan kaldırmak için adımlar atsa da parolalardan tamamen kurtulmak için daha uzun süre bekleyeceğiz. Tüketici tarafındaysa işler daha da kötü durumda. Çok az tüketici hizmetinde parolasız kimlik doğrulama seçenekleri bulunuyor ve genel olarak bu, Microsoft ve Google gibi endüstri devleri tarafından sunulan hizmetlerle sınırlı.

Doğru parola yönetimini teşvik etmek için elinizden geleni yapmalısınız. Her çevrim içi hizmet için benzersiz, karmaşık parolalar oluşturmalısınız. Bu nedenle bir parola yönetim sistemi gereklidir.

Rus hackerlar Türkiye’den 2,5 milyon parolayı çaldı!

İyi bir parola yöneticisi, güçlü parola alışkanlıklarını teşvik ederek çalışanları birden fazla hesapta aynı şifrenin kullanılması konusunda uyarır ve hatta rastgele karakterlerden oluşturulan güçlü parolaları destekler. Çoğu zaman parola yönetici hizmetleri, karanlık webde mevcut olan tehlikeye giren hesap kimlik bilgileri için dijital kimliğinizi izlemeye ve size hizmetinizin ihlal edildiğinde (şifre değişikliği gerektiren) uyarılar göndermeye yardımcı olur.

İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA 

İdeal olarak herkes tüm kritik iş yükleri için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanmalıdır. Ama en azından çalışanlar e-posta ve finansal hesaplar gibi işlemler için ek bir faktör kullanmalıdır. 

Google’ın farklı 2FA meydan okuma türlerinin başarısını farklı saldırı kategorilerine karşı karşılaştıran bir çalışmasına göre, 2FA, hatta uygulama tabanlı kimlik doğrulayıcılarla kıyaslandığında hedefli saldırılara karşı daha güçlü koruma sağlamıştır.

ANTİ-VİRÜS YAZILIMLARI 

Biraz klişe olsa da anti-virüs yazılımı, imza eşleştirmeden AI tabanlı tespit yöntemlerine kadar çeşitli tekniklerle çalışanların cihazlarını çoğu kötü amaçlı yazılım kategorisi ve türünden korumaya yardımcı olur. 

Son birkaç on yılda anti-virüs yazılımlarının cihaz güvenliği için nihai çözüm olmadığı, ancak kesinlikle temel bir bileşen olduğu ortaya çıkmıştır. 

Cihaz tabanlı saldırılar, cihaz türü veya işletim sistemine bakılmaksızın, kullanıcıların hassas verilerini çalmak için hâlâ popüler bir yol olmaya devam etmesi nedeniyle anti-virüs yazılımları kullanmanız oldukça önemli.

VPN HİZMETLERİ 

VPN’ler, güvenilmeyen ağlarda bir ölçüde gizlilik sağladıkları ve kullanıcılara şirket ofisindeymiş gibi şirket kaynaklarına erişme olanağı sağladıkları için şu günlerde kurumsal ağlar için oldukça yaygındır. 

Halka açık Wi-Fi ağlarını kullanırken özel bir internet bağlantısı sağlamak için VPN kullanmanın faydaları vardır. 

Ayrıca birkaç güvenilir VPN hizmeti, iş yerleri için çalışanlara destek, donanım veya bant genişliği açısından herhangi bir kurumsal kaynağı kullanmaksızın benzer gizlilik avantajları sunar.

Güvendiğiniz VPN’lere kar yağdı: Siber suçluların kol gezdiği 3 VPN hizmeti kapatıldı

YEDEKLEME ÇÖZÜMLERİ 

Fidye yazılımları göz önüne alındığında, kritik verileri geri yüklemek için bir yolun olması önemli.

Kişisel cihazları için yedekleme çözümü sağlamak, çalışanların bu cihazları daha işlevli kullanmalarının önünü açabilir. Şirket politikası, çalışanların iş için kişisel cihazlarını kullanmalarını yasaklıyor olsa bile bir çalışanın kişisel kritik veri kaybının çeşitli sonuçları olabilir.

Bu sebeple bütçe alternatifli yedekleme çözümlerini kullanmanızda ve olası tehdit senaryolarında yaşayabileceğiniz maddi manevi kayıpları engellemekte fayda var. 

GİZLİLİK EKRANLARI

Her sorun yüksek teknolojili bir çözüm gerektirmez. 

Uzaktan çalışma, daha fazla insanın cihazlarını kamuya açık yerlerde kullanmasına ve kişisel web kameralarıyla iş toplantıları yapmasına yol açtı. Dizüstü bilgisayarlar için gizlilik ekranları veya fiziksel web kamerası kapakları gibi basit çözümler sunmak hem çalışan gizliliğini hem de kurumsal kaynakları koruyabilir. Bu fiziksel gizlilik önlemleri aynı zamanda fiyat olarak oldukça ucuzdur. 

AĞ DONANIMI 

Çalışanlarınızın evde kullanması için bilgisayarlar veya ağ donanımı satın almak, kurumsal BT yönetiminin erişimini ve kontrolünü genişleterek güvenliği artırır ve olası tehditlere karşı dikkatli olmanızı sağlar.

Dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar, çalışanların evde kullanması için yaygın yatırımlardır, ancak ağ donanımı (Wi-Fi erişim noktaları, yönlendirici ve güvenlik duvarları veya diğer ağ güvenlik cihazları) da dikkate alınması gereken bir alandır, çünkü bu cihazlar giderek artan şekilde kötü niyetli varlıklar tarafından hedef alınır ve ağda bulunan tüm cihazları tehlikeye atar.

Ağ donanımı, mobil uygulamalar ve bulut yönetimi sayesinde giderek daha kullanıcı dostu hâle gelmekte ve güvenlik aracı olarak kullanılması çok daha kolay hâle gelmektedir. Bazı satıcılar için bu, casus yazılım veya antivirüs koruması şeklinde olurken, bazıları ağınızdaki bir cihazın kötü amaçlı bir URL’ye erişmeye çalıştığında veya şüpheli bir etkinlik gösterdiğinde uyarı gönderme özelliğine bile sahip olabilir.

Sonuç olarak, çalışanlarınızın güvenliğini sağlamak için bir dizi araç ve yöntem kullanılabilir. Bu araçların bir kısmı bütçe dostu olup olmadığına ve çalışanlarınızın ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. İşletmenizin güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için hangi araçların ve önlemlerin en uygun olduğunu belirlemek önemlidir.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu