Siber Güvenlik

Amerika bu hackerların peşini bırakmıyor!

FBIen çok aranan siber suçlular listesini yeniledi. Listede suç dünyasında yasalardan kaçmayı başaran zeki suçlular yer alıyor. Siber suç dünyasında yakalanmadan işlerini sürdürebildiklerini keşfeden bu suçlular, yetkililerden uzakta dünyanın diğer ucundan suç işlemeye devam ediyor. FBI’ın aradığı siber suçlu ve dolandırıcıların yakalanmasına yardımcı olacakları ise milyonlarca dolar değerinde para ödülü bekliyor.

İLGİLİ HABER >> FBI SUÇLULARI YAKALAMAK İÇİN ÇOCUK PORNOSU SİTESİ İŞLETMİŞ

Bulunması zor olan kişiler, FBI’ın aranan suçlular listesine giriyor. Listede, bazılarının en son nerede görüldüğü bilinirken, bazılarından uzun zamandır haber alınamamış, bir milyar kadar e-mail adresini çalmakla suçlanan Zeus truva atının yaratıcısından, çok sayıda Çinli siber casusa kadar dünyanın dört bir köşesine dağılmış ve çoğunun yakalanması için Amerikan hükümetinin ödül biçtiği suçlular yer alıyor.

Arananlar listesinde, aralarında Rusya, Romanya, Letonya, ABD, Vietnam, El Salvador, Hindistan, İsveç, Çin ve Pakistan’ın da olduğu pek çok ülkeden, bilindiği kadarıyla 26-52 yaş arasında suçlular bulunuyor. Yakalanmaları için ise 3 milyon dolara kadar para ödülü veriliyor. Yakalanma kararı verilmesinin ardında truva atı ile hırsızlık, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, veri tabanlarına izinsiz erişim, e-mail adresi hırsızlığı, spam saldırıları, casus yazılım üretimi, izinsiz banka işlemleri, siber espiyonaj, ticaret sırlarını çalma ve telekomünikasyon yolsuzluğu gibi çok sayıda neden yatıyor.

Para ödülü vadedilen isimlerden bazıları:

Firas Dardar: Terörist bir saldırıya ilişkin yanlış bilgilendirme, bilgisayar ve sistemlere izinsiz erişim, ABD askerlerinin ayaklanmasını amaçlayan komplo eylemi gibi suçlardan aranan Dardar, Suriye asıllı. Suriye Elektronik Ordusu üyesi olduğu ve “The Shadow” rumuzunu kullandığı belirtilen Dardar için FBI 100 bin dolar ödül koydu.

Evgeniy Mikhailovich Bogachev: Kimlik hırsızlığı, şantaj, banka dolandırıcılığı, kara para aklama gibi pek çok suçun faili olarak aranan Rus asıllı Bogachev için konan ödül, tam 3 milyon dolar.

Nicolae Popescu: Pasaport sahteciliği, para transferi sahtekarlığı gibi suçlardan aranan Popescu, Romanya kökenli. FBI’ın sitesinde yer alan bilgiye göre, Popescu’nun yakalanmasına yardımcı olan kişi veya kişileri 1 milyon dolar ödül bekliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu