Siber Güvenlik

NATO 5G’yi askerler için güvenli hale getirme amacıyla çalışma başlattı

Estonya’nın başkenti Tallinn’de bulunan Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (CCDCOE) askeri sistemler için 5G altyapısının nasıl güvenli hale getirileceğine dair bir araştırma projesine başladığını açıkladı.

NATO’ya akredite 25 mükemmeliyet merkezinden biri olan CCDCOE’nin başını çektiği proje ABD Savunma Bakanlığı ve Estonya Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilecek. Proje ekibinde CCDCOE’ye üye olan ülkelere bağlı araştırmacılar görev alacak.

Türkiye de CCDCOE’ye üye olan 29 ülke arasında yer alıyor.

Avrupa’da ticari amaçlarla kullanılan 5G ağlarını inceleyerek NATO’ya barış ve savaş zamanında bu ağların en güvenli şekilde işletilmesi için öneriler sunmayı amaçlayan proje bir yıl boyunca sürecek. Projeye ocak ayında start verilecek.

NATO TEHDİTLERİN FARKINDA OLMALI!

Avrupa’da 2025 yılına kadar 5G sistemine geçişin tamamlanması bekleniyor. CCDCOE Direktörü Jaak Tarien projeyle ilgili yaptığı açıklamada en geç bu tarihe kadar müttefiklerin ve ortakların 5G ile ilgili siber tehditlerin farkına varması ve gerekli tedbirleri alması gerektiğini vurguladı. Tarien “Araştırma, NATO ve üyelerine risk değerlendirmelerini bir üst seviyeye taşımaları için gereken bilgileri ve çerçeveyi sunacak.” ifadelerini kullandı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu