Siber Güvenlik

Mirai botneti artık kiralanabiliyor

Geçtiğimiz ay ABD’de internetin kesilmesine neden olan ve IoT güvenliğini gündemin üst sıralarına taşıyan saldırıların arkasındaki Mirai botnetine artık herkes ulaşabilecek.

400,000 bot kapasitesiyle DDoS saldırıları gerçekleştirebilen devasa bir Mirai botnet kiralık olarak internette ilana çıktı.

2016 yılının üçüncü çeyreği için hazırlanan Akamai Internet Güvenlik Durumu Raporu Mirai botnet’in şirkete şu zamana kadar yöneltilmiş 623Gbps ve 555Gbps büyüklüğünde DDoS saldırılarının arkasında olduğunu ortaya çıkardı. Bulut bilişim servisleri sağlayıcısı Akamai, saldırıların boyutunun yanısıra kullanılan trafiğin kaynağı ve doğasının da şaşırtıcı olduğunu belirtti.

İLGİLİ YAZI >> IoT saldırıları Dün Kerbs bugün DYN yarın?

Haziran ayından beri Kaiten adı verilen evlerdeki modemleri ve IoT cihazlarını hedefleyen bir dizi kötü amaçlı yazılımı araştırdıklarını söyleyen yetkililer, bu yazılımın dünyanın büyük bir kısmına Mirai ismi ile yayılmış durumda olduğunu ve önceden tanımlanmış 60 kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu hedeflediğini belirtti.

Mirai botnet kaynak kodu internet üzerinden erişime açık şekilde yayınlandı, böylece kiralık Mirai DDoS botnet ortaya çıkmış oldu.

Bleeping Computer’a göre müşteriler istedikleri miktarda Mirai botlarını en az iki haftalık periyotlar halinde kiralayabilecekler. Fiyat bot sayısına, saldırı süresine ve dinlenme süresine göre belirleniyor. Mesela, 50,000 bot ile 3,600 saniyelik (1 saat) saldırı süreli ve 5-10 dakika dinlenme süreli DDoS saldırısı iki haftalık yaklaşık 3000 ila 4000 dolar arasında ücretlendiriliyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu