Siber Güvenlik

Medyaya bir siber saldırı daha: Belçika gazetesi hacklendi

Fransız televizyon kanalı TV5 Monde’un ardından Belçika’da Fransızca yayın yapan gazete Le Soir da hacker saldırılarının hedefi oldu. Gazete saldırılara engel olmak için internet sayfasını uzunca bir süre deaktive etti.

Gazetenin genel yayın yönetmeni Didier Hamann Twitter üzerinden yaptığı açıklamada gazetenin düzenli olarak hackerlar tarafından saldırıya uğradığını ancak bu kez güvenlik duvarı yazılımının işe yaramadığını belirtti.

İLGİLİ HABER >>> IŞİD HACKERLARI FRANSIZ TELEVİZYONLARINI YAYININI KESTİ

Hamann saldırıların kaynağını araştırdıklarını ve henüz TV5 Monde vakasında olduğu gibi saldırının radikal İslamcılar tarafından yapılıp yapılmadığına dair elde bir veri olmadığını ifade etti.

Le Soir gazetesi Belçika’nın büyük medya gruplarından Rossel şirketi tarafından çıkartılıyor. Hacker saldırılarının medya grubunun tümünü hedef aldığı ve grubun Sudpresse adlı internet sayfasının da geçici olarak erişime kapandığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABER >>> IŞİD’İN SİBER HALİFESİ CÜNEYT HÜSEYİN

TV5 Monde’a yapılan saldırıyı IŞİD adına hareket ettiklerini belirten bir hacker grubu üstlenmişti. Televizyon kanalının sosyal medya hesaplarından IŞİD propagandası yapılmış ve kanalın yayını saatlerce kesilmişti.

Geçen hafta sonunda Tunuslu İslamcı bir grup da Belçika’da valon hükümetinin web sayfasına bir saldırı düzenlemişti.

KAYNAK: DW WELLE

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUN!

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu