BitCoin

Kuzey Kore, çaldığı kripto parayla füze programını finanse etmiş

Kuzey Kore, çaldığı kripto parayla füze programını finanse etmişKuzey Kore’nin, silah programını siber saldırılarla çaldığı kripto paralarla finanse ettiği ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, Kuzey Koreli siber saldırılarda ülkenin füze programını finanse etmek için milyonlarca dolar değerinde kripto para çalındı.

Raporda, 2020’den 2021’in ortalarına kadar çalınan dijital varlığın 50 milyon dolardan fazla olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, bu tür saldırıların Pyongyang yönetiminin nükleer ve balistik füze programının “önemli gelir kaynaklarını” oluşturduğunu söyledi.

ABD, AVRUPA VE ASYA’DAKİ KRİPTO PARA BORSALARI HEDEF ALINDI

Araştırma sonuçlarının Cuma günü BM’nin yaptırımlar komitesine teslim edildiği bildirildi. Siber saldırılarda Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki en az üç kripto para borsası hedef alındı.

Raporda, Chainalysis isimli güvenlik şirketi tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz yıl Kuzey Koreli siber saldırılarda 400 milyon dolar değerinde dijital varlık elde edildiğini işaret eden rapora da atıfta bulunuldu.

2019 yılında da BM, Kuzey Kore’nin çok yönlü siber saldırılarda, kitle imha silahları programları için tahmini 2 milyar dolar biriktirdiğini bildirmişti. BM Güvenlik Konseyi tarafından Kuzey Kore’nin nükleer denemeler yapması ve balistik füze fırlatması yasaklandı.

Kuzey Koreli hackerlar, 2021’de 400 milyon dolarlık kripto para çalmış

Ancak BM raporuna göre, tüm sert yaptırımlara rağmen Kuzey Kore, nükleer ve balistik füze altyapısını geliştirmeye devam edebiliyor.

Nitekim Kuzey Kore resmi medyası, Ocak ayı sonunda, 2017’den bu yana yapılan en büyük füze denemesi olduğu belirtilen denemenin fotoğraflarını yayımladı.

FÜZE TESTLERİNDE BELİRLİ BİR HIZLANMA VAR

Raporda ayrıca ülkenin, siber araçlar ve ortak bilimsel araştırmalar da dahil olmak üzere, yurtdışında malzeme, teknoloji ve uzmanlık bilgisi edinmeye devam ettiğine yönelik bilgiler de yer aldı. Yaptırımları gözlemleyen uzmanlara göre, Pyongyang’ın füze testlerinde “belirgin bir hızlanma” var.

Çin ve Rusya ise, Kuzey Kore’nin füze denemesi programlarının yaygınlaşmasını kınamak üzere hazırlanan ortak bir bildiriyi imzalamadı.

Washington tarafından Pazar günü yapılan duyuruda, ABD’nin Kuzey Kore özel temsilcisinin durumu görüşmek üzere bu hafta içinde Japon ve Güney Koreli yetkililerle bir araya geleceği bildirildi.

BM raporunda, Kuzey Kore’deki insani durumun kötüleşmeye devam ettiği de ifade edildi. Bunun, ülkenin pandemi sırasında sınırlarını kapatma kararının sonucu olabileceği aktarıldı. Raporda, Kuzey Kore’den gelen bilgi eksikliği nedeniyle, uluslararası yaptırımların nasıl bir zarara yol açtığını belirlemenin zor olduğu belirtildi.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: