Siber Güvenlik

Kuzey Kore, yaptırımları Bitcoin ile mi deliyor?

Eylül ayı başındaki nükleer denemesinin ardından dünya gündeminin ilk sırasına oturan Kuzey Kore ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. 3 Eylül’deki nükleer, 15 Eylül’deki balistik füze denemeleri sonrasında Birleşmiş Milletler’in yeni ağır yaptırım kararları aldığı Kuzey Kore’nin gelir elde etmek için sanal para birimi Bitcoin’e yöneldiği ileri sürüldü.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’in desteklediği istihbarat şirketi Recorded Future’un son raporuna göre Kuzey Kore, 17 Mayıs’tan bu yana yeni Bitcoinlerin dolaşıma girmesi için kırılması gereken şifre çözme işlemi olarak bilinen ‘mining’e (‘madencilik) başladı.

BM’nin son müeyyidelerle birlikte petrol ithalatına sınırlama getirdiği, tekstil ihracatını yasakladığı tecrit edilmiş Kuzey Kore için Bitcoin’in uygun bir finans kaynağı olabileceği ifade ediliyor. Ancak Pyongyang yönetiminin buradan ne kadar para kazandığı bilinmiyor. Bitcoin küresel ticaret hacmi yaklaşık 2 milyar dolar. Kuzey Kore’nin Bitcoin faaliyetlerinin bu küresel ticaretin çok küçük bir bölümünü oluşturduğu sanılıyor.

İlgili haber>> İnternetsiz Kuzey Kore siber saldırılar ile nasıl döviz elde ediyor?

Sanal ortamda Bitcoin çıkarmak isteyen kişilere ‘madenci’ deniyor. Bu kişiler yüksek performanslı bilgisayarlar kullanarak kompleks algoritmaları çözerek Bitcoin kazanıyor. Ancak dünyanın en kapalı rejimlerinden biri olan, sadece üst düzey yönetici elitlerin dış dünyaya açık internet erişimine sahip olduğu Kuzey Kore’de böyle bir işlemin devletin bilgisi dışında gerçekleştirilemeyeceği belirtiliyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın 2014 raporunda dijital para birimleriyle ilgili endişeler dile getirilerek, mali yaptırım uygulanan ülke veya kuruluşların sanal parayla bu müeyyideleri aşabileceği ifade edilmişti.

WANNACRY-BITCOIN BAĞLANTISI

Recorded Future Direktörü Priscilla Moriuchi, Bitcoin madenciliğinin yeni fonlar geliştirmek üzere Pyongyang yönetiminin himayesinde yapılıyor olabileceğini ileri sürdü. Moriuchi, durumu, Kuzey Kore füzelerine karşı bir takım araçlar veya uyarı metotları geliştirmeye çalıştıkları sırada fark ettiklerini anlattı.

Araştırmalar sırasında mayıs ayında Kuzey Kore’de daha önce hiç görülmeyen miktarda Bitcoin faaliyeti tespit ettiklerini söyleyen  Moriuchi, konuyla ilgili raporunda, Bitcoin madenciliğinin kendi başına bir suç sayılmadığını, ancak Kuzey Kore’deki hareketlenme ile mayıs ayında dünyayı sarsan fidye yazılımı WannaCry saldırısı arasında ilginç bir bağlantı bulunduğunu belirtti.

İlgili haber>> “WannaCry”in arkasında Kuzey Kore mi var?

Kuzey Kore’de Bitcoin faaliyetlerinin, kilitlediği onbinlerce bilgisayar ve dosyalara yeniden erişim için Bitcoin cinsinden fidye ödenmesini istenen siber saldırıdan beş gün sonra başladığını vurguladı. ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA de WannaCry saldırısı için Kuzey Kore’yi işaret etmişti.

Bitcoin, bu yıl değerini üçe katladı. Şu an bir Bitcoin 3 bin 800 dolar değerinde. Bitcoin dünyasının en büyük aktörü ise Pyonyang’ın en büyük ticari ortağı Çin. Yeni dolaşıma sürülen Bitcoin’lerin yarıdan fazlası Çin’den çıkarılıyor.

Bitcoin NYC’nin kurusucu Jonathan Mohan, Amerikan CNBC  haber sitesine yaptığı açıklamada bu noktaya dikkat çekerek, Kuzey Kore’de çıkarılan Bitcoin’lerin Çinli şirketler tarafından alınarak piyasaya sürülebileceğini kaydetti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu