ABD

Kremlin’in tuzağına Twitter da düştü

Rus ajanların sosyal medya araçlarını kullanarak ABD’nin iç siyasetini etkileme girişimlerine yönelik iddialar kar topu gibi büyüyor.

Rus menşeli hesapların, Facebook’tan özellikle Amerikan seçimlerini etkilemeye yönelik 3 binden fazla online reklam satın aldığının ortaya çıkmasının ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Washington Post’un haberine göre Twitter, Facebook üzerinden binlerce politik içerikli reklam yayınlayan Rus ajanlarla bağlantılı 201 Twitter hesabını kapattığını ilan etti.

Ancak Amerikalı senatörler, skandalın şirketin görünürde bildiğinden çok daha ciddi olduğunu düşünüyor. Twitter ayrıca, Rus medya organı RT’ye ait 3 Twitter hesabının 2016 yılında reklamlara 274 bin 100 dolar harcadığını açıkladı. Şirket, sözkonusu medya organının Kremlin’e oldukça yakın olduğunu ileri sürüyor.

İlgili haber>> 100 bin dolar verin, Facebook ile seçim sonucu değişsin!

Demokrat Parti Senatörü Mark R. Warner, skandalın ortaya çıkmasına rağmen Twitter’ın Rus ajanlarının platformlarını kullanmak suretiyle dezenformasyon yayıp ABD toplumunu bölme girişimlerini durdurmaya yönelik yeterli adımı atıp atmadığından şüpheli olduğunu söyledi.

Warner, Twitter’ın kapalı kapılar ardında Senato İstihbarat Topluluğu çalışanlarına yaptığı sunumun hayal kırıklığı olduğunu ve neredeyse her bakımdan yetersiz olduğunu ileri sürdü. Twitter ayrıca Temsilciler Meclisi istihbarat çalışanlarına da konuyla ilgili sunum gerçekleştirdi.

Facebook geçtiğimiz hafta Rus hesaplar tarafından satın alınan ve ABD seçimlerinde kullanılan  3 binden fazla politik içerikli reklamı Kongre’ye teslim edeceğini bildirirken Twitter da aynı grupla bağlantılı 201 hesabı kapattığını belirtti.

Şirket ve Kongre’nin istihbarat elemanları arasında gerçekleşen toplantılar, Rus ajanlarının 2016 seçim kampanyaları döneminde Facebook, Twitter, Google ve diğer teknoloji platformlarını nasıl kullandığına yönelik derinlemesine araştırmanın bir parçasını oluşturuyor. Sözkonusu şirketler, Beyaz Saray’ın üç internet devinin reklam faaliyetlerini etkileyebilecek yeni düzenlemeler çıkaracağı ihtimali ile baskı altında bulunuyor.

Facebook bu ay İnternet Araştırma Kuruluşu’nudan gelen bilgiye dayanarak kendi platformlarını kullanarak seçimleri etkilemeye çalışan 470 hesabın Rusya kaynaklı troll hesaplar olduğunu açıklamıştı. Kapatılan Twitter hesaplarının da bu hesaplarla bağlantılı olduğu biliniyor. Twitter’dan gelen açıklamaya göre sözkonusu Facebook hesapları, 22 uyumlu Twitter hesabına sahip. Ve bu 22 hesapla bağlantılı 179 hesap daha ortaya çıkarılmış durumda.

Ancak kanun yapıcılar, Twitter’ı daha geniş bir inceleme yapmak yerine, sadece Facebook’tan gelen verilere odaklanmakla eleştiriyor.

İlgili haber>> Rusya’nın siber saldırıları, KGB’den miras bir anlayış

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin kıdemli üyesi Adam B. Schiff, Twitter’ın Rusların platformlarını nasıl kullandığına dair daha sağlam bir denetim yapması gerektiğini söyledi. Schiff ayrıca Twitter’ın, Rusların siteyi ne kadar kullandığına ilişkin delil karartma yoluna gidip gitmediğine dair şüphelerin de olduğunu düşünüyor.

Twitter’dan yapılan açıklamada ise reklamların hedef kitlesinin kim olduğuna ya da ne sıklıkla paylaşıldığına dair bilgi verilmedi. Twitter’ın Kongrenin yürüttüğü inceleme ile işbirliği halinde olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Twitter demokrasiler için mihenk taşı niteliğinde olan seçim sürecinin doğru yürütülmesine derin bir saygı duymaktadır. Twitter olarak girişilmekte olan manipülasyonlara karşı durmaya devam edeceğiz.”

Sivil toplum kuruluşu Sunlight Foundation Başkan Yardımcısı Alexander B. Howard, Rus ajanlarının yıllardır mesajlarını yaymak için Twitter’ı kullandıklarına dair çok sayıda kanıt olduğunu ifade etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu