Siber Güvenlik

Kızgın banka çalışanına kasıtlı zarardan hapis cezası

Bir yerde çalışan olarak bazı çözümsüz meselelerin kurbanı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu da sonuçlarıyla baş etmek zorunda kalacak çalışanlar arasında kırgınlığa yol açabilir. Techworm’un haberine göre böyle bir durumun içinde kalan, Texaslı bir Citibank çalışanı Lennon Ray Brown, bankanın yönlendiricilerini bilerek silmekten 21 ay hapis cezası aldı. Bu durum, 2013 yılında banka ağlarının saatlerce işlemez hale gelmesiyle sonuçlanmıştı. Brown, ayrıca bankanın zarar tazmini için de 77 bin dolar ödemek zorunda kalacak.

2013’ten bu yana Citibank’te çalışan Brown, korumalı bilgisayara kasıtlı zarar vermesiyle ilgili suçlamaları 2016’da kabul etmişti. Çalışma performansı yüzünden yöneticiden azar işiten Brown, girdiği kodlarla on adet yönlendiriciden dokuzunu yok etmişti. Bilgisayar mühendisi olan Brown’ın görevi banka ağlarını yönetmekti. Citibank’in denizaşırı ağlarının yaklaşık %90’ı erişim kaybından etkilendi.

İLGİLİ HABER >> BANKACILARIN KABUSU ARTIK EKONOMİK KRİZ DEĞİL SİBER SALDIRILAR!

Mahkeme, bu davranışı “kriminal vandalizm” olarak nitelendirirken; Brown’ın çalışma arkadaşı kendisine kovulacağını söyleyip: “Bu alanda çalışanlara yanlış davranıldığında neler olabileceğini görmelerini istedim. Meslektaşlarıma kötü göründüysem üzgünüm ama bazen üst yöneticileri uyandırmak için böyle bir ders gerekli” diye eklemiş.

Uzmanlar, bu olay üzerine ağ sistemlerine zarar verenlerin sadece dışarıdaki bilgisayar korsanları olmadığı konusunda uyarıyor. Bu yanı başınızdaki takım elbiseli iş arkadaşınınız bile olabilir! Eğer iç tehditleri göz ardı edip, güvenlik önlemlerini sadece dışarıdaki tehditlere alıyorsanız iş yeriniz büyük bir tehlikeyle karşı karşıya demektir. Tripwire sitesinden Graham Cluley de bunun önüne geçmek için birkaç tavsiye sunuyor: Ayrıcalıkları kısıtlayın, olağandışı aktiviteleri izleyin ve hem bilgi teknolojileri hem de insan kaynaklarında belirli kurallar koyun.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu