Siber Güvenlik

IŞİD’in ‘Baş-hacker’ı öldürüldü!

ABD ve Avrupalı yetkililerin IŞİD’in en üst düzey bilgisayar uzmanı olarak değerlendirdiği İngiltere vatandaşı Cüneyd Hüseyin, Çarşamba günü Suriye’nin Rakka kentine düzenleden saldırıda öldürüldü. Hüseyin, son bir hafta içinde öldürülen ikinci üst düzey IŞİD üyesi oldu. Geçen hafta da ABD’nin hava operasyonunda IŞİD’in iki numarası öldürülmüştü.

İLGİLİ YAZI >> IŞİD’İN SİBER HALİFESİ CÜNEYT HÜSEYİN

Siber güvenlikle ilgili gelişmeleri takip eden CSO’nun haberine göre, Hüseyin, 2 yıl önce Suriye’ye gitti. ‘Siber Halife’ lakabıyla örgüt içinde nam salan Hüseyin, Ocak ayında ABD Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabını hackleyen IŞİD ekibinin başındaydı.

Reuters’a konuşan bazı Amerikalı yetkililer hacker’ın öldürüldüğünü belirtirken, ABD istihbaratı uzmanları Hüseyin ve eşinin hâlâ ayakta olduğu iddiasında. Eski ‘terörle mücadele’ uzmanı ve George Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi Seamus Hughes, bu tür ölüm haberlerini doğrulamanın mümkün olmadığını savunurken, “Tamamen kandırmaya yönelik bir girişim de olabilir” dedi.

Siber güvenlik uzmanları ise Hussain’in ‘çok ciddi sorunlar çıkarabilecek bir tehdit’ oluşturmadığı görüşünde. CrowdStrike güvenlik şirketincen Adam Meyers, “IŞİD’in saflarına eleman toplama, bilgisayar ağlarını çökertme ve kritik altyapılara zarar verdiği için birincil hedef konumunda” diye konuştu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Kaynak: El Cezire

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu