Kritik Altyapı GüvenliğiSiber Güvenlik

Benzin istasyonlarına ‘hacker’ tehdidi

Black Hat konferansından sunum yapan iki araştırmacı,siber saldırganların kritik altyapıları hedef alan saldırıları arasına bir yenisinin daha eklendiğini duyurdu.

Kyle Wilhoit ve Stephen Hilt, benzin istasyonlarını yöneten ve izleyen SCADA sistemlerine kurdukları honeypot’larda derledikleri bilgileri kamuoyu ile paylaştılar. ABD, Brezilya, İngiltere, Ürdüni Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’daki benzin istasyonlarına kurdukları sistemlerin verdiği bilgiye göre, benzin istasyonlarını hedef alan hackerlar zararlı yazılım bulaştırma, DoS ve DDoS saldırılarını tercih ediyor. Araştırmacılar, hackerların potansiyel saldırı senaryoları arasında istasyonlardaki kontrol ve dağıtım mekanizmasının devre dışı bırakılmasını, benzin tanklarının isimlerinin değiştirilerek yanlış yükleme yapılmasını ve data çalınmasını sıraladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, benzin istasyonlarına en fazla saldırı ABD ve Ürdün’de meydana gelirken; Almanya’da bir saldırıya rastlanılmadı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu