Siber Güvenlik

IoT cihazları siber saldırganların iştahını kabartıyor!

Her geçen gün sayıları artarak farklı sektörlerde kullanılmaya başlayan IoT cihazları, barındırdıkları güvenlik zafiyetlerinden dolayı siber saldırganların gözde hedefleri arasında yer alıyor. IoT Analytics’in verilerine göre 2025’e kadar sayısı 27 milyara ulaşması beklenen IoT cihazları çeşitli siber güvenlik  endişelerine yol açıyor. 

Günümüzde IoT cihazları veriyi görüntüleme, hızlı operasyon, otomasyon, kontrol, zamanın verimli kullanımı ve maliyet avantajı gibi birçok fayda sunuyor. Ancak zayıf şifreleme, yetersiz yama güncellemesi, güvensiz arayüzler, cihaz yönetimindeki zafiyetler gibi sebeplerden ötürü bu cihazlar yeterince korunamıyor ve bu da siber saldırganların ilgisini çekiyor. Öyle ki Epidemiology Lab of Orange Cyberdefense’in araştırması, IoT cihazlarının 2021’de günde ortalama 2814 kere saldırıya uğradığını açığa çıkardı.

İngiltere ve Kaliforniya, IoT için yasa hazırlıyor

IoT GÜVENLİK SORUNLARINI DA BERABERİNDE GETİRİYOR

Her geçen gün yeni bir açık keşfediliyor ve bu açık herhangi bir cihazda yer alabilir. Bu yüzden cihazların siber güvenliğinin yeterli seviyede olması için düzenli olarak denetlenmesi ve keşfedilen açıkların en kısa sürede yamalarla güncellenerek giderilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bulunan zafiyeti sömürebilecek birçok siber saldırgan, şirketlerin ve bu cihazları kullanan bireylerin büyük kayıplar vermesine neden olabiliyor.

Konuyla ilgili konuşan BugBounter.com Kurucu Ortağı Murat Lostar : “Kısa zaman önce sıkça telaffuz edilen nesnelerin interneti veya kısaca IoT, birçok sektöre önemli avantajlar sunuyor ancak içinde siber saldırganların kullanabileceği birçok güvenlik zafiyetini barındırıyor. Bu zafiyetlerin başlıca sebebi ise IoT cihazlarının kullandığı yazılımlarda bulunan açıkların fark edilmemesi ve bu açıkların zamanında kapatılmaması oluyor. Günümüzün dinamik siber güvenlik dünyasında birkaç ayda bir yapılan testler yeterince etkili ve hızlı olmuyor. Bu yüzden şirketlerin ürettiği cihazların yazılımlarını düzenli olarak denetletmesi ve farkında olunmayan açıklarını keşfetmesi hayati önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu