Siber Güvenlik

Interpol, Black Axe siber suç örgütünü çökertti

Interpol, Black Axe siber suç örgütünü çökerttiUluslararası Kriminal Polis Teşkilatı Interpol, Black Axe siber suç örgütü yönelik operasyon düzenleyerek çeteye büyük darbe vurdu.

Interpol, Black Axe (Kara Balta) adlı organize siber suç örgütüne karşı yürütülen koordineli küresel operasyon kapsamında 75 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, Black Axe ve diğer Batı Afrikalı organize suç gruplarının ulus ötesi ağlar geliştirerek mağdurları milyonlarca dolar dolandırırken, elde ettikleri kârı lüks yaşam tarzlarına ve uyuşturucu kaçakçılığından cinsel istismara kadar diğer suç faaliyetlerine kanalize ettikleri bildirildi. 

Kod adı Operation Jackal olan operasyona Arjantin, Avustralya, Fildişi Sahili, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Malezya, Nijerya, İspanya, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve ABD katıldı.

Nijerya’da 1977 yılında bir konfederasyon olarak ortaya çıkan ve daha sonra bir mafya grubuna dönüşen Black Axe, sadece cinayet ve dolandırıcılık operasyonlarıyla bağlantılı olmakla kalmamış, aynı zamanda ülkenin siyasi sistemine sızmakla da suçlanıyor.

Siber korsanlara şafak operasyonu: Kişisel verileri satan android operatörleri tutuklandı

Geçtiğimiz ayın sonlarında Güney Afrika’da tutuklanan online dolandırıcılardan ikisinin, kurbanlardan 1.8 milyon dolar kazanmalarını sağlayan çeşitli dolandırıcılık planları düzenlediğine inanılıyor.

ŞÜPHELİLERİN HESAPLARINDAKİ 1,2 MİLYON AVROYA EL KONULDU 

Soruşturma kapsamında ayrıca 49 mülkte arama yapıldı ve 12 bin SIM kart ile bir konut, üç araba ve on binlerce nakit para dahil olmak üzere diğer lüks varlıklara el konuldu. Ayrıca şüphelilerin banka hesaplarındaki 1,2 milyon avroya el konuldu.

Ekim 2021’de, kartelin sekiz üyesi ABD Adalet Bakanlığı tarafından en az 2011’den 2021’e kadar “aşk tuzağı ve ön ödeme dolandırıcılığı planlarını içeren yaygın internet dolandırıcılığı” yapmakla suçlanmıştı.

Interpol’den Stephen Kavanagh, yasadışı finansal fonların, sınır aşan organize suçların can damarı olduğunu ve Black Axe gibi grupların çevrimiçi finansal dolandırıcılıklardan elde ettikleri parayı uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi diğer suç alanlarına nasıl yönlendirdiklerine tanık olduklarını ifade etti. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu