Siber Güvenlik

İngiltere’de siber terörizmle mücadele yarışmasına binlerce kişi başvurdu

Terör örgütlerinin internet teknolojilerini ve iletişim araçlarını kendi amaçları doğrultusunda kullandıkları bir gerçek. Fakat teröristler bilişim dünyasının sadece fırsatlarını değil aynı zamanda güvenlik açıklıklarını da kullanmaya başladı.

Terörist örgütler için çalışan hackerlarla etkili mücadele etmek için insan gücünü arttırmaya çalışan İngiltere’de, özel kurumlar tarafından organize edilen “Assigment: Flag Drive” adlı yarışmaya sadece amatör siber güvenlik uzmanları katılabiliyor.

cyber terrorism

Yarışmacılara, hayali teröristlerin hard disklerine sızma, CCTV ağlarına girme gibi birçok görev verilecek. Yarışma, katılımcılara aldıkları sonuca göre profesyonel dünyada iş bulma konusunda kolaylık sağlayacağı gibi, Londra hükümeti de terörle etkin mücadelede işbirliği yapabileceği yetenekleri keşfetmiş olacak.

Senaryoya göre, teröristler İngiltere’yi hedef alan bir siber saldırı düzenliyorlar ve yarışmacılardan buna karşı geliştirilecek strateji üretmeleri isteniyor. Birkaç aşamadan oluşacak yarışmanın finali Mart 2015’de düzenlenecek. Binlerce kişinin başvurduğu yarışmada ilk görev, şüpheli bir mailden yola çıkılarak terk edilmiş bir evde olduğu öğrenilen ve teröristlerin kullandığından şüphe edilen bir hard diske uzaktan sızılması. İlk görevde yer alan yarışmacılarla ilerleyen aylarda gizli toplantılar yapılarak hayali terörist örgüt hakkında brifingler verilecek ve yarışmacıların bu yeni görevleri yerine getirmeleri istenecek.

Kaynak: SC Magazine

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu