Siber Güvenlik

İngiliz devleti telefonları hackleme için yasa peşinde

İngiltere’de hükümet, istihbarat birimlerinin bilgisayar ve internetteki gözetlemelerine ilişkin yasa tasarısı tartışmalara yol açtı.

İngiliz Parlamentosu’nun İstihbarat ve Güvenlik Komitesi’nde yasa tasarısı üzerinde yapılan tartışmalarda, tasarının kişilerin gizliliğini korumaya yönelik bir karakter taşımaması eleştiri konusu oldu.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE’DE GÖZETİM ORWELL’IN 1984’ÜNDEN DAHA KÖTÜ

Komite raporunda, “Yasa tasarısı ve Edward Snowden’in ifşaatları çerçevesinde, diğer yasalarda net olarak belirtilen kişisel gizliliğin bu tasarıda belirgin olmadığı göze çarpıyor.  Tasarının ön kısmında, gizlilik üzerinde kapsayıcı bir yazı olması beklenirdi veya tasarıdaki metinlerde küresel veri güvenliği üzerine atıflar olabilirdi.

Bunun yerine şahıslar, maddelere tek tek bakıp hangi durumda ne tür bir güvenliğin olduğunu anlamak durumunda. Bu da yasanın anlaşılır olmasını engelliyor” dedi.

Komite Başkanı Dominic Grieve, tasarının ana hattının kişisel gizliliğin oluşturacağı bir şekilde tekrar yazılmasını tavsiye ettiklerini söyledi.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE: IŞİD KRİTİK ALTYAPILARA SALDIRABİLİR

İçişleri Bakanlığı’nın 2016 içerisinde tasarıya yeni halini vererek son halini yayımlaması bekleniyor.

İngiliz vekillerin son yıllarda oylamak durumunda kalacağı en geniş kapsamlı tasarı, internet hizmeti sağlayıcılarının herkesin internet geçmişini bir yıl boyunca saklamasını öngörüyor.

İstihbarat Komitesi’nin kişilerin gizliliğinin yanı sıra istihbarat birimlerinin şahısların akıllı cep telefonlarına veya bilgisayarına girerek bilgileri almasını da kısıtlamak istiyor.

Ayrıca bilgilerin geniş kapsamlı olarak indirilmesinin, soruşturmaya dahil edilmeyen insanların da bilgilerinin güvenlik birimlerinin eline geçmesine sebep olacağına dikkat çekiliyor.Bu yüzden yasa tasarısında, geniş bir kapsam yerine belirli arama kararlarının yer alması isteniyor.

İLGİLİ HABER >> ABD VE İNGİLTERE SİM KARTLARI HACKLEYEREK DİNLEME YAPIYOR

Tasarı ayrıca istihbarat birimlerinin, herhangi bir arama kararı olmadan bilgileri geçici bir süreliğine elinde bulundurmasını da öngörüyor. İngiliz vekiller, bunun istismar edilebileceğinden endişe ediyor.

Yetkililer, istihbarat birimlerinin gerekli bilgileri toplamak için yasaların iznine sahip olduğunu ancak bu yeni tasarının Snowden’in ifşaatları sonrası toplumun güvenini sağlamak için olduğunu da dikkat çekiyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu