ABDUluslararası İlişkiler

“ABD ve İngiltere sim kartları hackeleyrek dinleme yapıyor”

ABD’nin dünyayı dinlediğine dair belgeleri sızdıran Edward Snowden ve Glenn Greenwald yeni bir ifşaata daha imza attı. Glenn Grenwald’ın websitesi Firstlook‘ta yer alan habere göre, Amerikalı ve İngiliz ajanlar siber güvenlik şirketi Gemalto NV’yi hackleyip, cep telefonu görüşmelerinin gizliliğini sağlayan simkart çiplerinin şifrelerini çaldı. Firstlook, şifrelerin çalındığına dair belgelerin Snowden tarafından temin edildiğini duyurdu.

Sitedeki belgelere göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile İngiliz Hükümet İletişim Merkezi (GCHQ) ele geçirdikleri yeni şifrelerle dünya çapında birçok kişinin sesli ve mobil görüşmelerini hükümetlerden ve telekomünikasyon şirketlerinden izin almadan takip edebilecek.

merkel

Sorulara yanıt vermediler

İngiliz GCHQ yetkilileri Reuters’ın konuyla ilgili sorularına yanıt vermedi. Fransız-Hollanda ortaklığı olan Gemalto NV de iddiaları ne doğruladı ne de yalanladı.

Gemalto NV, cep telefonları, banka kartları, biometrik pasaportlar ile dünyada 450 farklı şebeke sağlayıcı için ‘akıllı çipler’ üretiyor. Bu çipler her kullanıcı için farklı şifrelerle kilitleniyor. Şifrelerin ele geçirilmesi demek kişisel mahremiyetin tamamen NSA ve GCHQ’nun suistimallerine açık olması anlamına geliyor.

NSA skandalının patlamasının ardından ABD Başkanı Barack Obama 17 Ocak 2014’te bir açıklamaya yapmış ve “Milliyetinden bağımsız dünyada yaşayan tüm insanlar şunu bilsinler ki ABD, bizim ulusal güvenliğimizi tehdit etmeyen sıradan insanları dinlemiyor” demişti. Ancak NSA’in Alman Başbakan Angela Merkel dahil birçok kişinin telefonlarını dinlediğinin ortaya çıkması dünya liderlerinden de tepki çekmişti.

Kaynak: Firstlook, Reuters

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu