Siber Güvenlik

İnanılmaz ama gerçek: Bilgisiyarınızdan ekran parlaklık ayarları değiştirilerek veri çalınabilir

Mordechai Guri

Uzun yıllardır siber güvenlik uzmanları, internet bağlantısı olmayan güvenliksiz yerel ağlardan fiziksel olarak izole edilmiş hava boşluğuna alınmış (air-gapped) cihazlardan veri almak için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Air-gapped cihaz hackleme denince akla gelen isimlerin başında İsrail ben Gurion Üniversitesi Siber Güvenlik Araştırma Merkezinde çalışan Mordechai Guri geliyor.

Guri ve arkadaşlarının yaptığı son araştırma, hava boşluğundaki bilgisayarlardan herhangi bir network bağlantısına gerek kalmadan ve cihazla fiziksel bir temas sağlamadan hassas bilgi alınabileceğini gösterdi.  Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, cihazdan veri almayı sağlayan örtülü kanal tespit edilemiyor ve kullanıcı cihazda işlem yaparken bile fark ettirmeden veri çekmeyi başarıyor.

Kulağa korkutucu gelebilir ama Guri ve ekibinin araştırması sonucunda ortaya çıkan sonuç, bilgisayar ekranınızın parlaklığının değiştirilmesi ile cihazınızdan hassas veriler dışarıya aktarılabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar bu hassas verilerin dosya ve imajların yanı sıra şifre anahtarları ile parolaları da kapsadığını ifade ediyor.

 

 

 

Araştırma Üniversitenin siber güvenlik labı adına açılmış web sitesinde yayınlandı:

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: