Çin

Çinli telefon üreticileri Google’a karşı güçlerini birleştiriyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çinli teknoloji şirketlerine karşı izlediği politikalar beklenmeyen sonuçlar doğurmaya başladı. 5G altyapı ihalelerine ZTE ve Huawei gibi Çinli firmaların girmesini yasaklayan ve ABD’li teknoloji şirketlerine de Çinlilere mal ve hizmet satımını yasaklayan ABD’ye karşı Çinli şirketlerin karşı atakları gelmeye devam ediyor.

Huawei telefonlarda Google’un geliştirdiği Android işletim sisteminin kullanılamama ihtimaline karşı kendi işletim sistemini geliştirmeye başlayan Huawei’nin bu hamlesinin ardından şimdi de kollektif bir adım geldi.

ABD’li teknoloji devi Google’ın bilişim dünyasındaki hakim pazarını kırabilmek için Çin’in 4 büyük bilişim markası ortaklaşa platform kurma kararı aldı. Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo’dan oluşan 4’lü ittifak, akıllı telefon pazarının yüzde 40’ını elinde bulundurduğu için Google’a ve Google Play’e çok ciddi rakip olacak.

ABD’nin uyguladığı yaptırımlar çerçevesinde kara listeye alınan ve bu kapsamda yeni telefonları için Google’dan Android lisansını alamayan Çinli Huawei’nin öncülüğünde bir araya gelen Xiaomi, Oppo ve Vivo, Global Developer Service Alliance (GDSA – Küresel Geliştirici Hizmet Birliği) çatısı altında güçlerini birleştiriyor.

Huawei’den ‘yerli milli’ işletim sistemi: HarmonyOS

 

GOOGLE SERVİSLERİ ÇİN’DE YASAKLI

Çin’de servisleri yasaklanan Google geçtiğimiz yıl uygulama mağazası Play Store’dan 8.8 milyar dolar gelir elde etti. Şirket mağazada satılan film, kitap ve uygulama içeriklerinden de yüzde 30 komisyon alıyor. GDSA’nın bazı uygulama geliştiricileri de kendi saflarına çekmek için çeşitli adımlar atabileceği belirtiliyor.

Heyecanlı bir başlangıca rağmen Çinli şirketlerin daha önce böyle bir tecrübesi bulunmuyor. Hangi şirketin ne kadar yatırım yapacağı kendi aralarındaki rekabeti bir yana ne kadar bırakabileceği gibi konuların ilerleyen dönemde sorun çıkartabileceği belirtiliyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: