Siber Güvenlik

HackingTeam’i hackleyen isim, eylemin detaylarını anlattı

Phineas Phisher olarak adlandırılan bir black hat hacker geçen yıl HackingTeam şirketine yapılan siber saldırıyı üstlendi. Bu saldırının tüm detaylarını internette paylaşan hacker, herkesi etik hacker olmak konusunda teşvik etti.

Yaptığı saldırıyı tüm detaylarıyla önce İspanyolca dilinde yayınlayan hacker sonradan belgeyi Ingilizce’ye çevirdi.

Phisher açıklamasında, HackingTeam’ın sattığı ürünlerin hükümetlerin gazetecilere, aktivistlere, siyasi muhalefete ve güçlerini tehdit eden kişilere karşı casusluk yapmasına yardımcı olduğunu öne sürerken, şirketin CEO’su David Vincenzetti’yi faşist olmakla suçladı. Reddit sitesinde yayınladığı açıklamada bu gibi hükümetlerin pis işlerini yapan şirketlerin açığa çıkarılması gerektiğini söyledi.

İLGİLİ HABER >> HACKING TEAM CASUS YAZILIMLARINI BAŞKA DEVLETLERE SATAMAYACAK

Saldırıya uğrayan özel istihbarat şirketi HackingTeam’ın dünya çapındaki ülkelere siber saldırı ürünleri sattığı düşünüldüğünde, özenle yapılan bir çalışmanın yıllardır işleyen siber sektör şirketini bile dize getirdiğini gözler önüne seriyor.

Saldırının detayları

Hacker, söz konusu saldırıyı planlayışına ilişkin bazı detayları da paylaştı. Günümüzde birçok saldırının giriş noktası olarak kullanılan “oltalama”yı Hacking Team için kullanmayı en baştan aklından çıkarttığını anlatan Phisher, yerleşik bir aygıt için sıfır gün – zero day açığı bulmanın en mantıklı method olduğuna karar verdiğini kaydetti.

Bu nedenle isimsiz yerleşik aygıt için arka kapı donanım yazılımı yaptığını söyleyen Phisher, fark edilmemek için test yaparak uzunca bir süre bu arka kapıyı denediğini ifade etti. Daha sonra Hacking Team’ın tüm yedeklemelerine ulaşan hacker, şirketin sistem adminine, Christian Pozzi’nin şifrelerine ulaşarak tüm dosyaları kolaylıkla kopyalayabildiğini açıkladı.

İLGİLİ HABER >> KUR’AN’I CASUSLUĞA ALET EDEN KARANLIK ŞİRKET: HACKINGTEAM

HackingTeam benzeri şirketleri hacklemenin etik bir yönü olduğundan savunan hacker, tüm planını detaylarıyla açıkladıktan sonra herkesi aynısını yapmaya davet etti. Phisher, etik hacklemenin bir sebep uğruna yapıldığını ve bu işlemi günümüzün Robin Hood’u gibi düşünmemiz gerektiğini sözlerine ekledi.

HackingTeam CEO’su Vincenzetti ise bir medya kanalına çeşitli ülkelerde bir çok soruşturma açılacağını, bu saldırganın da hızlıca yakalanıp yargılanması gerektiğini düşündüğünü iletti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu