Siber Güvenlik

Hackerların medya silahı: ‘Ne yapsak haber oluyor’

Sanal korsanlar, şirketlerden özellikle sağlık kurumlarından ele geçirdikleri bilgileri para çevirmenin yeni bir yolunu keşfetti.

Korsanlar, şirketleri para vermeye ikna edemedikleri taktirde bilgileri basınla paylaştıkları, bu şekilde şirketleri para ödemeye zorladıkları ortaya çıktı.

Vice adlı internet sitesine bilgi veren “The Dark Overlord” adlı sanal korsan, ele geçirdiği bilgiyi gazeteciler ile paylaştığını, ardından bu bilgilerin doğru olduğunun ortaya çıkması ile şirketlerin para ödemeye razı olduğunu iddia etti.

İLGİLİ HABER >> HACKINGTEAM SALDIRSINI ARKASINDAKİ İSİM DETAYLARI ANLATTI

Siteye konuşan sanal korsan, ele geçirdiği veri tabanınıyla ilgili şirketlere eposta ile bilgi verdiğini, ancak bu ilk epostaların genellikle cevapsız kaldığını söyledi.

Cevapsız kalmasının ardından bu veri tabanını internette paylaştığını kaydeden korsan, şirketi bu şekilde tehdit ettiğini söyledi. Ancak bu da şirketlerin fidye ödemesine yol açmazsa burada basının ilgisi devreye giriyor.

Korsan, “Artık bu konuda bir ünüm var. Yeni bir listeyi internete koyduğumda, sorgulanmadan haberleştiriliyor” dedi.

Siteye göre, the Dark Overlord’un bu taktiği pek yeni sayılmaz ancak sanal korsanların basının ilgisini çekme noktasında artık daha sistematik olmaya başladı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUN

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu