İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail ordusu şirket fabrikası gibi çalışıyor!     

İsrail ordusunda herkesçe bilinen siber güvenlik birimi Unit 8200’ün çalışma alanı şu sıralar sadece ülkenin Savunma Kuvvetleri için istihbarat sinyali toplamak ya da kod deşifre etmek değil.

İstihbarat analistleri tarafından dünyada benzerlerinin en güçlü örneklerinden biri kabul edilen siber casusluk kurumu Unit 8200, artık Check Point, CyberReason, Palo Alto Networks, Singular, ve CyberArk gibi dünyaca ünlü siber güvenlik şirketlerini kuran veya onlara ciddi manada eleman sağlayan bir pozisyonda.

Bir örnek vermek gerekirse, eski Unit 8200 üyelerinin kurduğu San Francisco merkezli Preempt Security şirketi geçtiğimiz hafta, güvenlik tehditlerini hem saptayan hem de karşı koyan bir ürün geliştirmek amacıyla ortaya çıkarttıkları kullanıcı ve varlık davranışsal analizini adaptif tepki kalıplarıyla birleştiren bir yaklaşım açıkladılar.

İLGİLİ YAZI >> İSRAİL SİBER GÜCÜNÜN ARKASINDAKİ HAYALET BEYİN: EVİATAR MATANİA

Preemt Davranışsal Kalkan (The Preempt Behavioral Firewall ) adıyla anılan bu ürün, teknoloji departmanının en az müdahalesiyle ağdaki kötü yazılımı anında proaktif olarak tanıma ve karşı koymak için dizayn edilmiş.

Preepmt kurucu ortakları Ajit Sancheti ve  Roman Blachman’a göre, şirketlerinin İsrail ordu geçmişi, hackerların zihinlerine sızarak onlar gibi düşünmeyi sağlayan bir güvenlik yaklaşımı sunuyor.

Aynı zamanda Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri için güvenlik testleri yapan Mu Dynamics gibi şirketleri kuran Sancheti, Juniper Networks için çalışıyor. Ve buna ek olarak da OneSecure’da ilk sızma saptama ve önleme sistemlerinden birini geliştirdi.

İLGİLİ YAZI >> İSRAİL SİBER GÜCÜNÜN VİTRİN YÜZÜ: KEREN ALEZARİ

Sancheti’ye göre, kurumsal güvenliğin parametreleri gün geçtikçe eskiyor ve çember artık altyapı güvenliğinden ziyade insan güvenliğine kaymaya başladı.

“Alışıldık kalkanlar hala aynı fakat kullanıcı davranışı, rol ve ulaşımına göre geliştirilen güvenlik çözümlerinin üretilmesine ve yanlış pozitiflerden kaçınılmaya ihtiyaç artıyor”, diyen Sancheti, tehditlerin aktif olarak bertaraf edilmesinin çok önemli olduğunu fakat kurumların büyüyen güvenlik tehditlerine manuel karşılık vermeye zamanları olmadığını aktardı.

Bir çok güvenlik şirketi ekibinin eski bir Unit 8200 üyesi olduğunu bildiren Sancheti, amaçlarının burada öğrendikleri çözümleri kurdukları diğer şirketlere aktarmak olduğunu sözlerine ekledi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu