Siber Güvenlik

FBI-hacker işbirliği: Hector Mensegur Operasyonu

Siber yollardan usulsüzlük yaparak 2,5 milyon dolar kazanç elde eden ve yakalandıktan sonra 26 yıl hapse mahkum olan bir hackerın, FBI’a yardım ederek 300’den fazla siber saldırıyı engellediği ortaya çıktı.

Anounymous’un uzantısı olarak bilinen Lulzsec grubuna üyesi olan Monsegur adlı hackerın, Pentagon, NASA ve bazı medya organlarına yapılan siber saldırıların engellenmesinde yardımcı olduğu için cezasında indirim yapılması gündeme geldi. Lulzsec grubu 2011 yılında ABD hükümetine ve büyük şirketlere ait sitelerin çökertilmesinden sorumlu tutulmuştu.

monsegur

Monsegur 2011 Haziran ayında Manhattan’da yakalandıktan hemen sonra FBI için çalışmayı kabul etmiş. Olaydan birkaç saat sonra şüphe çekmemesi için tekrar online olmuş. Monsegur’un yardımı sayesinde hacker grupları içerisindeki birçok korsan yakalanmış. Monsegur diğer korsanlarla yaptığı chatlerde işlenen suçlar ile ilgili delil elde ederek bunu FBI ile paylaşmış. Lulzsec prensip olarak bir üyesinin kaybolması üzerine bilgisayarlarındaki tüm bilgileri silerken, Monsegur’un ortadan kaybolmaması delillere erişim sağlamış. Fakat 2012 yılında yeniden izinsiz işlere girdiği için FBI tarafından tutuklanmış.

(Mayıs-2014, CNN International)

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. hector adli arkadasimiz neler neler cevirip yakalanmadi da dikkatsizligi sonucu IRC agine kendi IP’sinden girerek ifsa etti kendini. Bu yuzden bu camiada iyi bir hacker olarak kabul gormemis, yaptigi hatalar ders niteliginde guvenlik makalelerinde yakalanmistir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu