İsrailKüreselSektörel

Lockheed Martin ve İbrani Üniversitesi’nden Siber Güvenlik Ortaklığı

Amerikalı savunma şirketi Lockheed Martin, Kudüs İbrani Üniversitesi’nin teknoloji transfer şirketi Yissum Araştırma Geliştirme şirketi ile uzun soluklu bir ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre iki şirket İbrani Üniversitesi’ndeki ve Lockheed Martin’in Beerşeba’daki araştırma laboratuvarlarında ortak araştırmalara imza atacak ve birbirlerinin araştırmalarına destek olacak.

Kurumların yaptıkları açıklamaya göre, işbirliği kuantum bilişimi, malzeme bilimi ve gerekli görülen diğer alanlarda temel ve uygulamalı bilimsel araştırmaları içerecek. Anlaşmaya göre, araştırmaların sonucunda ortaya çıkacak ürünlerin ya da icatların kullanımı için Lockheed Martin’in ayrıcalıklı lisans satın alma hakkı olacak.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Lockheed Martin, EMC İsrail ve Beerşeba’daki Negev Ben-Gurion Üniversitesi imzaladıkları ortak anlaşma ile İsrailli girişimcilerin siber güvenlik alanındaki çalışmalarına destek olmak ve geliştirilen teknolojilerin ticari ürünlere dönüştürülmesine yardımcı olmak için ortak çalışma kararı almıştı. Ortak anlaşmaya göre, şirketler girişimcilere yatırım ve fonlama yaparak çalışmalarını Beerşeba’daki İleri Teknolojiler Parkı’nda yer alan EMC’nin R&D tesislerinde yürütecek.

israil locked

Savunma ve silah çalışmaları ile bilinmesine karşın, Lockheed-Martin’in geniş bir bilgi teknolojileri birimi bulunuyor. Dahası, şirket Amerikan hükümetinin bir numaralı IT çözümleri sağlayıcısı. Times of Israel gazetesine verdiği bir söyleşide, şirketin ticari piyasalar başkan yardımcısı Chandra McMahon, şirket hakkında ‘’yıllık 9 milyar dolar ciromuz var ve müşterilerimize özel sektör, hükümet ve savunma alanında destek veriyoruz. Hepsi de kendilerine sağladığımız sistemleri ve siber güvenlik çözümlerini kullanıyor. Tabi, savunma alanındaki liderlerinden biri olarak, kendimiz de hackerların ana hedeflerindeniz. Müşterilerimizi korumak için iyi siber teknolojilere ihtiyacımız var, ve İsrail bunun için harika bir yer’’ dedi.

İbrani Üniversitesi’nin kampüsünde düzenlenen imza töreninde konuşan Yissum şirketinin CEO’su Yaacov Michlin ‘’Lockheed Martin gibi küresel güvenlik alanında lider bir şirket ile bu uzun soluklu işbirliğine katıldığımız için çok memnunuz. Bugün imzaladığımız çerçeve anlaşması iki şirket arasındaki potansiyel ortak araştırma alanlarını belirlemiş oldu. İbrani Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yenilikçi ileri teknoloji araştırmalarına destek ilginç itcari ürünlerin ortaya çıkması ile sonuçlanabilir’’ dedi.

Lockheed Martin’in İsrail idari yöneticisi Joshua Shani ise, ‘’Bu anlaşma Lockheed Martin İsrail’in savunma piyasası dışında ortaklıklar geliştirme ve İsrail’deki endistüri ve akademi çevreleri ile ortaklıklar oluşturma yönündeki uzun vadeli planın bir parçası. Yissum ve İbrani Üniversitesi ile ortaklık konusunda hevesliyiz, ortak projeler için can atıyoruz’’ dedi.

İsrail hükümeti stratejik bir kararla Beersheba’yı İsrail’in siber güvenlik başkenti yapma kararı almıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu