Siber Güvenlik

E-posta sağlayıcısı 2 yıl önce hacklendiğini fark etti, 600 bin kişinin verileri satışta

İtalya merkezli e-posta servis sağlayıcısı Email.it, siber saldırganların sistemlerine sızdığını ve ele geçirdikleri kişisel verileri darkweb’de satışa çıkardığını kabul etti.

Zdnet.com’da yer alan habere göre, şirket saldırıya uğradığını pazar günü Darkweb’de kendilerinden alınan verilerin satışa çıkartıldığını öğrenince fark etti. Pazartesi günü medyanın konuyla ilgili sorularını cevaplayarak saldırıya uğradığını itiraf etti.

Kendilerini ‘NN Hacking Group’ olarak adlandırılan saldırganlar olayı üstlenerek web sitelerinde bir açıklama yaptı. Buna göre, sistemlere sızma 2018 ocak ayında gerçekleşti.  Çalınan veriler şifreleri, güvenlik sorularını, e-posta içeriklerini ve e-posta eklerini kapsıyor.

ŞİRKET PARA VERMEYİ KABUL ETMEDİ

Söz konusu verilerin güvenliği için para isteyerek şantaj yapan korsanların talebini kabul etmeyen şirket, İatlyan polisini ihlal hakkında bilgilendirmeyi tercih etti. Bu adımın ardından sızdırılan verileri satışa sunan bilgisayar korsanları, her bir dosyayı 0,5 bitcoin ücretle birlikte satışa sundu. Bir dosyada kaç kullanıcı verisinin saklandığı ise bilinmiyor.

Şirket yaşanan ihlali kabul ederken sunucunun yalnızca idari bilgileri içerdiğini, finansal ayrıntıların başka bir sunucuda saklandığını ve bu sunucunun güvenlik ihlalinden etkilenmediğini açıkladı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: