Siber Saldırılar

Interpol uyardı: Hastaneleri hedef alan fidye yazılımlar artıyor

Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol, devam eden Covid-19 salgınına rağmen siber saldırganların hastane ve diğer medikal kuruluşların ağlarına fidye yazılımı bulaştırmaya çalıştığı uyarısında bulundu. Merkezi Fransa’da bulunan kuruluş son zamanlarda sağlık kuruluşlarının bilgisayar sistemlerini hedef alan bu tür saldırıların giderek arttığını bildirdi.
Fidye yazılım saldırısı, bir kullanıcının bilgisayarındaki dosyaları şifreleyerek, şifre karşılığında para istenmesine deniyor. Kullanıcı saldırganın verdiği talimatlara uyup fidyeyi öderse -her zaman olmasa da- saldırgandan şifreyi alıp dosyalarına kavuşabiliyor. Fidye yazılımları daha zararlı hale getiren ise bir bilgisayar ağındaki bir bilgisayara bulaşmasının ardından diğer bilgisayarlara da kolayca bulaşabiliyor. Böylece bilgisayar ağı tamamen devre dışı kalabiliyor.
2017 yılında yaşanan Wannacry fidye yazılımı saldırısında da özellikle İngiltere’deki hastaneler çalışamaz duruma gelmişti.
Geçtiğimiz günlerde fidye yazılım saldırısı düzenleyen saldırgan grupları ile temasa geçen BleepingComputer, siber saldırganların hastaneleri hedef almayacağını yazmıştı. Buna rağmen Maze ve Ryuk gibi gruplar hastanelere saldırmaya devam etti.

HASTANELERİ HEDEF ALAN SALDIRILAR ÖLÜME SEBEP OLABİLİR

Interpol’ün Siber Suç Tehdidi Müdahale birimi Covid-19 ile ilgili artan siber saldırılarla ilgili bilgi topladığını ve fidye yazılım saldırılarından etkilenen sağlık kuruluşlarına destek verdiği açıkladı. Üye ülkelerin emniyet birimleriyle iş birliği içinde olan İnterpol yaptığı açıklamada “Durmaksızın insanların sağlıklarını korumak için çalışan sağlık kuruluşları, hastalara rağmen merhametten uzak siber suçluların menfaat için düzenledikleri saldırıların hedefi oluyor” ifadesine yer verildi.
“Hastaneleri kritik sistemlerinden mahrum bırakmak sadece bu zor günlerde gerekli olan hızlı müdahaleyi güçleştirmiyor aynı zamanda direkt olarak ölümlere neden olabiliyor.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu