Siber Güvenlik

Dışarıya çamaşırsız çıkmak mı, parolanı deşifre etmek mi?

Güvenlik şirketi Kaspersky, her yedi kişiden birinin, çoklu hesapları için tek şifre kullandığı ve bu yolla kendini saldırılara açık bıraktığı sonucuna ulaştı.

Rusya merkezli güvenlik şirketi, bu kullanıcıların, çeşitli hesaplarını, veri sızdırılmasına karşı eşzamanlı olarak tehlikeye attığını ifade ederken; birden fazla şifre kullananların ise riski aza indirgediğini söyledi.

Kaspersky Lab. güvenlik baş araştırmacısı David Emm: “Maalesef pek çok kullanıcı, internetteki tehditleri iyice anlamış durumda ve kişisel online verilerini korumak için yeteri kadar kararlı değil.”

“Her bir hesabı diğerinden ayıran güçlü bir şifre, dijital kimliğinizi korumak için önemli bir faktör. Tek algoritmayı, kırılması zor ama hatırlaması kolay birden fazla şifre oluşturması için kullanabilirsiniz.”

Kaspersky’e göre ayrıca, internet kullanıcılarının yüzde 12’si; büyük-küçük harf, sayılar ya da sembollerin bir kombinasyonunu kapsayan güçlü şifreler oluşturmuyor.

İLGİLİ HABER >> ABD VE İNGİLTERE KASPERSKY’İ HEDEF ALMIŞ

Şirketin bu sene yaptığı çalışmalardan birinde; sorulara yanıt verenlerin %57’si, şifrelerini bir kağıtta, telefonlarında, bilgisayarlarında dosya halinde ya da bir internet tarayıcısında tuttuklarını belirtmişti. Kaspersky; tarayıcının bilgi depolamasına izin vermenin, kullanıcıları doğrudan siber suçluların eline düşürdüğünü savunuyor.

Kaspersky’nin “The compared perceptions of passwords and underwear” raporuna göre çoğu kullanıcı, bilgisayarlarında depolanmış gizli bilgileri olmadığına inanıp dikkatsizlik etmekte: Örneğin yanıtlayanların %73’ü; şifrelerini ifşa etmeyi, dışarı çamaşırsız çıkmaya tercih edeceklerini söyledi.

Geçtiğimiz ay Symantec tarafından yapılan “Norton Cybersecurity Insights” raporuna göre sadece Avustralya’da bir sene önce 3.7 milyon insan online suçlardan etkilendi. Norton – Symantec Pasifik Bölgesi Direktörü Mark Gorrie, bu gibi pek çok durumdan kaynaklanan kaygılara rağmen; tüketicilerin çevrimiçi hareketlerinde kendilerine aşırı güvendiklerini belirtti.

Gorrie: “Şifrelerini kullandıkları hesapların gerisindeki detaylara baktığınızda; sadece yarısından azı daima sağlam bir şifre kullanıyor.” diye ekledi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN:

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu