Sektörel

Çinlilerin ortak olduğu şirkete saldırı kafaları karıştırdı

Havacılık sanayi için parça üreten FACC adlı Avusturyalı şirketinin mali muhasebe yönelik siber dolandırıcılık operasyonu sonucu 54,5 milyon doların çalındığı açıklandı.

Havacılık ve uzay sanayi endüstrisinde sıklıkla görülen ve arkasında Çinli hackerların olduğu düşünülen espiyonaj saldırılarının aksine, FACC’ın hesaplarından başka bir hesaba yetkisiz para aktarılmasına yol açan bir bilgi hırsızlığı olması dikkat çekti.

İLGİLİ HABER >> ÇİNLİ SİBER CASUSLARIN BİR HEDEFİ DE KAYSERİ’DE ÇIKTI

Boeing ve Airbus’a malzeme satan şirketin en büyük hissedarı Çinli bir havacılık şirketi olması siber suç uzmanları açısından vakayı daha ilginç hale getiriyor. Şirketten yapılan açıklamada üretim operasyonlarında bir aksama olmadığı ve FACC’nin bir likidite probleminin öngörülmediği belirtildi. Buna karşı şirket hisseleri siber suç haberiyle birlikte yüzde 17 değer kaybetti.

Geçtiğimiz sene Rynair’e saldıran hackerlar, yaklaşık 5 milyon doları bir Çinli bankanın hesabına aktarmayı başarmıştı. Uzmanlar iki saldırı arasında bağlantı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Ponemon Enstitüsü’nün 2015’de yaptığı bir araştırmaya göre, veri kaçakları şirketelere ortalama 3.8 milyon dolarlık zarara uğratıyor.

SİBER BÜLTEN HAFTALIK RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu