Siber Güvenlik

Devir değişti, artık haraç BitCoin ile alınıyor!

Avustralya’da yaşanan bir olay, teknoloji çağının yaşamı kolaylaştırmak için sunduğu imkanların nasıl kötüye kullanılabildiğini de gösterdi.

Guardian gazetesinin haberine göre, hacker’lar Avustralya’nın Brisbane kentindeki uluslararası bir şirketten sanal para birimi bitcoin ile haraç istedi.

Bitcoin, ödemelerin anında yerine ulaşması için internet üzerinden kullanılan elektronik bir para birimi ve nakite çevirmesi kolay.

Bilgisayar sistemi hack’lenen ve hassas verileri çalınan şirket, bu isteğe boyun eğerek hacker’lara binlerce dolarlık haraç ödedi. Ancak olay bununla kapanmadı.

Hacker’lar şirketten tekrar para isteyip, reddedilince bu kez de internet üzerinden şirketin üst düzey bir yetkilisine ait kişisel bilgileri buldular, ailesini tespit ettiler, aile üyelerini ve özellikle de çocuğunu tehdit ettiler.

Polis yetkilileri, bu olayın şirketlerin kesinlikle haraç taleplerine boyun eğmemesi gerektiğini gösterdiğini belirtiyorlar.

Sosyal medya sitelerine konulan kişisel bilgiler konusunda da dikkatli olunması uyarısı yapılıyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu