Makale & Analiz

Bir Bilim-Kurgu Romanından Fazlası: Guguk Kuşu Yumurtası 

Günümüzde hayatın hemen her alanını işgal eden ve neredeyse bir ‘doğal hak’ hâline geldiği konuşulan internetin geçmişi 1970’lerdeki ARPANET’e kadar götürülebilir. ARPANET’in açılımı Advanced Research Projects Agency Network idi ve araştırmacıları belli noktalar üzerinden birleştirerek dış müdahalelerden etkilenmeyecek bir ağ oluşturmayı amaçlıyordu. İlginçtir ki, ilk bilgisayar virüslerinin ortaya çıkışı da bunu takip eden dönemde görüldü.

Diğer taraftan, bugün internet gelişip genişledikçe siber saldırıların içeriği de karmaşıklaşıyor. Büyük çaplı saldırıların çoğu ciddi bir istihbarat çalışmasını ve sosyal mühendisliği gerektiriyor. Ancak bundan yaklaşık 30 sene önceki dönemde çok daha basit tasarımlı virüslerle ve siber saldırılarla etkisi büyük saldırılar gerçekleştirilebiliyordu.

Bilinen ilk siber saldırı örneklerinden olan Cuckoo’s Egg (guguk kuşu yumurtası) saldırısı gerçekleştiğinde tarih Ağustos 1986’ydı. Bu dönemi hatırlayalım. Soğuk Savaş devam ediyordu ve Amerika’da Ronald Reagan Başkan’dı. Beyaz Saray, 1980’li yılların başından beri Reagan Doktrini adı altında Sovyetler’in küresel etkisini kırmak adına açık veya örtülü operasyonlar yürütüyor, Sovyet karşıtı gerillaları destekliyordu. Détente yıllarının görece huzuru geride kalmıştı. Diğer taraftan Sovyetler Afganistan işgalinin sonuçlarıyla baş etmeye çalışıyordu. Üç sene içinde art arda üç yaşlı lider değiştiren Sovyetler’de yeni Parti Sekreteri Mihail Gorbaçov 1985 senesinde seçilmişti. Gorbaçov, sonrasında perestroika (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) olarak bilinen reform çalışmalarını başlatacaktı.

Saldırının fark edilmesi 

Clifford Stoll adlı Amerikalı uzay bilimci, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda (LBUL) çalışıyordu. LBUL’de sistem yöneticisi olan Stoll, 1986 Ağustos’unda bir arkadaşının kendisini uyarmasıyla harcamalarda 75 sentlik bir açık olduğunu fark etti. Birisi LBUL sistemini kullanıyor ancak karşılığında ödemesi gereken ücreti ödemiyordu.

Stoll, harcamalardaki bu açığın kaynağını takip ederken dikkatli davranmayı ve pasif kalmayı tercih etti. Öncelikle saldırgan, LBUL sistemlerinin kullandığı movemail adlı bilgisayar programındaki bir açıklıktan faydalanıyordu. Sonrasında Stoll, saldırıların telefon hattına bağlı bir modemden geldiğini ve bu hattın da Virginia eyaletinde bulunan bir savunma şirketine ait olduğunu tespit etti. Artık Stoll, bu hat üzerinden gelen tüm saldırıları takip ederek hackerın davranışlarının kaydını almaya başlayabilirdi.

ÖNEMLİ SİBER SALDIRILARLA İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Anlaşılan sistemdeki bu hacker, ‘nükleer’ veya ‘SDI’ (serial digital interface) etiketi taşıyan dosyaları arıyordu. Hareket ettiği tek sistem LBUL değildi. Yeri geldiğinde Amerikan askerî üslerinin sistemlerine de yetkisiz giriş yapabiliyordu. Girdiği sistemlerde şifre klasörlerini kopyalıyor ve Truva atları yerleştirerek şifreleri ele geçirmeye çalışıyordu. Stoll aynı zamanda hackerın, karşısına çıkan şifreleri kolaylıkla kırabildiğini fark etti. Anlaşılan, askerî üslerin sistemlerinde bile yeterince güvenlik önlemi bulunmuyordu. Diğer taraftan, hacker genelde gündüz vakitlerinde saldırılar gerçekleştiriyordu. Ancak normal şartlar altında bu yoğunlukta gerçekleşen saldırıların, bağlantı ücretleri açısından değerlendirilince gece vakitlerinde gerçekleşmesi beklenirdi. Buradan hareketle Stoll, saldırganın Atlantik okyanusunun doğusunda yaşadığı tahmininde bulundu.

İhtiyacı olan tüm verileri edinen Stoll için artık harekete geçme zamanı gelmişti.  Hackerın girdiği tüm sistemlerde ‘nükleer’ ve ‘SDI’ gibi anahtar kelimeleri aradığını bildiği için LBUL sisteminde ‘SDInet’ adlı bir hesap açtı ve içerisini yeterince ikna edici bilgilerle doldurdu. Bu yönteme daha sonra ‘honeypot’ (bal küpü) adı verilecekti. Tuzak bir bilgiyi sisteme yerleştiren Stoll, hackerın ağda online kalmasını sağlayarak izini sürmeyi başardı.

Tüm izler, saldırıların uydu aracılığıyla Batı Almanya’dan geldiğini gösteriyordu. Alman yetkililerin de özverili çalışmaları sayesinde saldırıların gerçek kaynağı tespit edildi. Saldırgan, Batı Almanya’nın Hannover kentinde yaşayan hacker Markus Hess’ten başkası değildi. Hess’in hedefi ABD askerî ve eğitim kurumlarıydı. Buradan elde ettiği kritik bilgileri Rus istihbarat kuruluşu KGB’ye satıyordu.

Hess’in kimliği tespit edildikten sonra Alman otoriteler gereken adımları atarak Hess’i tutukladılar. 1990’lardaki yargılama aşamasında Stoll da tanık olarak dinlendi. Hess, nihayetinde casusluk dolayısıyla suçlu bulundu ve hapse mahkum edildi. Ancak sonrasında şartlı tahliye ile serbest bırakıldı.

Takip eden dönemde Stoll, yaşadıklarını kurgusallaştıracak ve bir roman olarak yayınlayacaktı. Gerçekten de 1989’da yayınlanan roman ‘Guguk Kuşu Yumurtası: Bilgisayar Casusluğu Labirenti Boyunca Bir Ajanın İzini Sürmek’ (The Cuckoo’s Egg: Tracking a Spy Through the Maze of Computer Espionage’) siber savunma açısından önemli bir eser olacak ve hızla artmakta olan siber tehditlerin tam tam seslerini ilgililerine duyurmaya başlayacaktı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu