Siber Güvenlik

DDoS saldırıları için önlem almamanın faturası ağır

4 şirketten 1’i, sadece ve sadece anti-DDoS korumasına sahip olmadıklarından, iş açısından önem arz eden sistemlere giriş haklarını kaybediyor, finansal kayıplar ve itibar kayıpları yaşıyor.

Yapılan bir anket araştırmasına göre şirketlerin yüzde 61’i DDoS saldırılarına karşı korumaya yatırım yapmanın gerekli olduğunu, yüzde 47’si de anti-DDoS korumasının altyapıları için önemli bir siber güvenlik gereksinimi olduğunu düşünüyor. Telekom ve finans şirketlerindeyse bu oranlar sırasıyla yüzde 82 ve yüzde 78’e çıkıyor.

İLGİLİ HABER >> DDOS SALDIRILARI ŞİRKETLERE GÖRÜNENDEN DAHA FAZLA ZARAR VERİYOR

Ancak bu sonuçlar, şirketlerin DDoS saldırılarına ilişkin önlem alma oranlarıyla örtüşmüyor.

Aynı araştırmanın sonuçlarına göre, bu tip bir korumayı şirketlerin yüzde 18’I kullanmazken, yüzde 40’ı ise kısmen uyguluyor. Yaygın bir saldırı türü olan DDoS’da karşı tam bir koruma kullanan şirketlerin oranı ise, yalnızca yüzde 45.  DDos saldırılarında önlem yetersizliği nedeniyle risk altında olan şirketlerin yüzde 36’sı medya sektöründen olurken, medyayı yüzde 31’er oranla sağlık ve eğitim sektörü izliyor.

Araştırmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise, bu tür saldırıların yol açabileceği mali külfete dikkat çekiyor. Buna göre tek bir DDoS saldırısının bir şirkete; iş süreçlerinin aksaması, iyileşme maliyetleri, itibarı eski haline getirme, cezalar gibi pek çok olumsuz sonuç sebebiyle 400 bin dolardan fazlaya mal olabileceği belirtiliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu