İngiltereUluslararası İlişkiler

Orwell’ın 1984’ü gerçek oldu: İngiltere’de izleme yasasına onay

İngiltere, dünya edebiyatının kült eserlerinden George Orwell’ın 1984 romanında resmettiği bireylerin tüm hareketlerinin üst otorite tarafından gözetlendiği bir toplum olma yolunda bir adım daha attı.

Avam Kamarasında salı günü yapılan oylamada, internet hizmet  sağlayıcılarına internet kullanıcılarının bilgilerini ve hareketlerini paylaşma  yetkisi verecek “izleme yasası“, 69’a karşı 444 oyla kabul edildi. Tasarının  yasalaşması için lerleyen günlerde parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasının onayı da gerekecek.

İLGİLİ TED KONUŞMASI> İNGİLTERE 1984’DEN DAHA KÖTÜ DURUMDA

Avrupa’da yaşanan terör saldırılarının ardından siber alanda kriptolu mesajlaşma araçlarının yasaklanması gibi radikal tedbirlerin tartışıldığı İngiltere’de siber suçlarla mücadele için İçişleri Bakanlığı  tarafından geçen yıl gündeme getirilen “izleme yasasıyla”, kişilerin ziyaret  ettiği her internet sitesi ve bağlanılan internet hizmetinin ayrıntıları takip  edilebilecek. İnternet hizmet sağlayıcıları da kişilerin hareketlerini kayıt  altına alıp, talep edildiğinde paylaşabilecek.

Bu yasayla İngiltere hükümeti, günveliğinden ödün vermemesiyle gündeme gelen Apple gibi teknoloji şirketlerini ve telekom sağlayıcılarını (communications service providers) kişilerin telefon görüşmeleri ya da diğer aktiviteleri hakkında bilgi vermeye, ya da şahsi cihazları hacklemeye zorlayabilecek gibi gözüküyor.

Yasanın mahremiyet savunucuları ile güvenlik odaklı yaklaşım sergileyen devlet kurumları arasında ciddi tartışmalar başlatması öngörülüyor. Kullanıcı bilgilerini devletle paylaşma konusunda FBI ile davalık olan Apple’ın bu yasaya daha şimdiden itirazları bulunuyor. Yasa yürürlüğe girdiğinde Batı’nın en kapsamlı ve iddialı kitle izleme yasası olma özelliği taşıyacak, etkilerinin Türkiye’yi de barındıran yakın çevrede izlenmesi muhtemel.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu