Cisco zafiyeti dünyayı etkiledi

Cisco’nun yönlendiricilerinde yaşanan bir zafiyeti kullanan hackerler, aralarında İran’ın da olduğu bazı ülkelerdeki internet erişimini ve sağlayıcılarını vurdu.

Cisco bir süre önce yönlendiricilerde bir zafiyet olabileceği konusunda uyarıda bulunmasının ardından gelen bu saldırı yüzünden Avrupa, ABD ve Hindistan ile İran etkilendi. İran’ın veri merkezlerine düzenlenen siber saldırıda, hackerler ekranlara ABD bayrağı dikti. Reuters’ın haberine göre uyarıda şu ifadeler vardı: “Seçimlerimize karışmayın.”

İran’ın Bilgi Teknolojileri Bakanı Mohammad Javad Azari-Jahromi, Twitter’da ABD bayrağı ve hackerlerin mesajının olduğu bir bilgisayar ekranı görüntüsü paylaşımı yaptı. Bakan, saldırıyı kimin gerçekleştirdiğinin henüz netleşmediğini ifade etti.

İran’ın İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan ülkenin resmi haber ajansı IRNA’ya yapılan basın açıklamasında, saldırının dünya genelinde 200 bin yönlendirici anahtarı (router switch) etkilediğini bunlardan 3 bin 500’ünün İran’da olduğu belirtildi.  Açıklamada internet hizmeti sağlayıcılarını vuran ve abonelerin web girişlerini kesen saldırının Cisco’nun yönlendiricilerindeki bir zafiyetten kaynaklanmış olabileceği belirtildi.

VERİ KAYBI YOK

Bazı özel şirketlerin ağ ayarlarını tatil süresince çalıştırmamasından ve MAHER Enstitüsü tarafından sistem ayarlarına ilişkin güncelleme bilgilerinin uygun olmayan bir şekilde dağıtılmasından dolayı internet hizmet sağlayıcılarının zarar gördü.

Bilgi teknolojileri ve ağlar konusunda öncü şirketlerden Cisco’nun Talos Güvenlik İstihbarat ve Araştırma biriminin tehdit araştırmacısı Nick Biasini, gelişme ile ilgili bir blog yazısında şunları söyledi: “Özellikle hedef alınan kritik altyapılar da dahil birçok ülkede gerçekleşen çeşitli saldırılardan biri de akıllı yükleme protokolünün (Smart Install Protocol) kötüye kullanılması. Bizler aktif bir duruş sergiliyoruz ve müşterilerimizi yüksek risk ve iyileştirme adımları hakkında bilgilendiriyoruz.”

Devlet televizyonunun verdiği bilgiye göre Azari-Jahromi, saldırının en çok Avrupa, Hindistan ve ABD’yi etkilediğini ifade etti. ABD’de 55 bin, Çin’de 14 bin cihazın etkilendiğini İran’ın etkilenen cihaz oranının ise yüzde 2 olduğunu açıkladı. İran devletine bağlı Bilgi Teknolojileri Örgütü Başkanı Hadi Sajadi, saldırının saatler içinde etkisiz hale getirildiğini ve veri kaybının olmadığını ifade etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: