Facebook bilgilerinin Cambridge Analytica’nın eline düştüğünü nasıl anlarsınız?

Facebook’tan topladığı verileri kullanıcıların çok büyük bir olasılıkla istemedikleri şekilde kullandığı iddia edilen Cambridge Analytica (CA) son günlerde adından sıkça söz ettiren bir şirket.

CA’nın Christopher Wylie adındaki muhbirinin iddialarına göre şirket milyonlarca insanın profil bilgilerini toplayarak Facebook’u kendi çıkarları için kullandı. Nakedsecurity.sophos.com sitesinde Paul Ducklin imzasıyla yayınlanan bir yazıda Facebook profilinizin CA ile paylaşılıp paylaşılmadığının nasıl anlaşılabileceği konusu üzerinde duruluyor.

Ducklin, CA’nın bu bilgilere şifreleri kırarak, hesaplara girerek, sahte hesaplara bel bağlayarak, programlama zaafiyetlerini suiistimal ederek ya da teknik bakımdan usulsüz bir şey yaparak ulaşmadığını belirtiyor. Yazıya göre CA, bunun yerine yeterince insanı ‘This is your digital life’ adlı uygulamasına güvenmeye ikna ettiğini ve böylece milyonlarca kullanıcının kişisel bilgisini suiistimal etti.

İlgili haber>> Facebook skandalı 87 milyon kullanıcıyı etkiledi

Bu, uygulamanın sadece sizin hakkınızdaki verilere değil Facebook arkadaşlarınızın hakkındaki verilere de erişmeye izin koparmasından kaynaklandı. Başka bir deyişle, arkadaşlarınızdan biri uygulamayı yüklerse sizin onlarla paylaştığınız çeşitli bilgileri, siz uygulamayı yüklememiş olsanız bile, CA ile paylaşmış olabiliyordu.

Peki hangi arkadaşlarımızın uygulamayı yüklediğini nasıl öğrenebiliriz? Arkadaşlarımızın uygulamayı kullanıp kullanmadığını doğru hatırladığından nasıl emin oluruz? Facebook şimdilerde uygulamayı kimlerin kullandığını ve kimlerin onlarla arkadaş olduğunu gösteren kayıtları olduğunu açıkladı.

Yapılacak tek şey  https://www.facebook.com/help/1873665312923476 linkine tıklamak. Facebook’a giriş yaptıktan sonra görmeyi umduğumuz mesaj şu oluyor: “Mevcut kayıtlarımıza göre, ne sen ne de herhangi bir arkadaşın ‘This Is Your Digital Life’ uygulamasına giriş yapmamış. Bu mesaj Facebook bilgilerinizin Cambridge Analytica ile paylaşılmadığı anlamına geliyor.

Bu iyi senaryo. Bazı kişisel bilgilerinizin Cambridge Analytica’nın eline düşmüş olması halinde ise yapacak çok fazla bir şey bulunmuyor. Ancak kapıları sıkıca kapayıp bir dahaki sefer için dizginleri sıkı tutmak mantıklı. Facebook’un da önerdiği gibi uygulamalar ve web siteleri ile paylaştığınız bilgileri Facebook’un ayarlar sayfasından güncellemek ve gözden geçirmek de dikkate alınması gereken bir önlem. Onun için de link şu: https://www.facebook.com/app_settings_list

Ayrıca arkadaşlarınızla kişisel bilgilerinizin ne kadarını paylaşmanız gerektiğini gözden geçirmekte de fayda var.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.